salt:hasText
| - Možné interakce vztahující se k perindoprilu a indapamidu:
Kombinace, jež se nedoporučují:
Lithium
Během současného podávání lithia a inhibitorů ACE byly zaznamenány nevratné vzrůsty koncentrací lithia v séru a toxicity. Současné užívání thiazidových diuretik s ACE inhibitory může dále zvýšit hladiny lithia a vystupňovat riziko toxicity lithia. Současné užívání kombinace perindoprilu a indapamidu s lithiem se nedoporučuje, avšak nelze-li se obejít bez souběžného podávání inhibitoru ACE a lithia, je nezbytné pečlivé monitorování hladin lithia a v případě nutnosti úprava dávky lithia (viz bod 4.4).
Kombinace vyžadující zvláštní péči
Baclofen
Tato látka může posílit antihypertenzní účinek. Je třeba monitorovat krevní tlak a funkci ledvin a v případě nutnosti upravit dávku antihypertenziv.
Nesteroidní protizánětlivá léčiva (systémové užívání), včetně kyseliny acetylsalicylové ve velkých dávkách:
Tato léčiva mohou u některých pacientů snižovat diuretický, natriuretický a antihypertenzní účinek. U starších a dehydratovaných pacientů se může vyvinout akutní selhání ledvin. U pacienta je třeba obnovit rovnováhu tekutin a monitorovat funkci ledvin.
Kombinace vyžadující určitou pozornost
Neuroleptika, antidepresiva imipraminového typu (tricyklická):
Souběžné podávání těchto přípravků je spojováno se zvýšením antihypertenzní účinnosti – a rizika posturální hypotenze.
Kortikosteroidy, tetrakosaktid
Snížení antihypertenzní účinnosti (kortikosteroidy mohou vyvolat retenci vody a sodíku).
Další antihypertenzní látky
Jiná antihypertenziva zvyšují hypotenzní účinky perindoprilu a indapamidu.
Možné interakce vztahující se k perindoprilu
Kombinace, jež se nedoporučují:
Diuretika šetřící draslík (spironolakton, triamteren, samotný nebo v kombinaci), doplňky s obsahem draslíku a náhražky soli obsahující draslík:
ACE inhibitory zmírňují ztráty draslíku vyvolané diuretiky. Diuretika šetřící draslík (např. spironolakton, triamteren nebo amilorid), doplňky s obsahem draslíku nebo náhražky soli obsahující draslík mohou vést k významnému zvýšení hladiny draslíku v séru (potenciálně až k letálnímu). Pokud je indikováno současné užívání z důvodu doložené hypokalémie, měly by být užívány s opatrností a za častého monitorování hladiny draslíku v séru a EKG.
Kombinace vyžadující zvláštní péči:
Antidiabetika (inzulín, hypoglykemika sulfonamidového typu):
Inhibitory ACE (kaptopril a enalapril) mohou zvyšovat hypoglykemické účinky inzulinu a orálních hypoglykemik (derivátů sulfonylmočoviny) tím, že zlepšují glukózovou toleranci a snižují požadavky na inzulín. Přesto jsou hypoglykemické epizody vzácné.
Kombinace vyžadující určitou pozornost
Anestetika
Inhibitory ACE mohou zvýšit hypotenzní účinek některých anestetik.
Allopurinol, cytotoxické nebo imunosupresivní látky, kortikosteroidy (systémové podání) nebo prokainamid
Souběžné podávání těchto látek a inhibitorů ACE zvyšuje riziko leukopenie.
Diuretika (thiazidová nebo kličková diuretika)
Pokud je pacient léčen perindoprilem, může léčba vysokými dávkami diuretik vyústit v depleci objemu a riziko hypotenze.
Možné interakce vztahující se k indapamidu:
Kombinace, jež se nedoporučují
Sultoprid
Zvýšené riziko ventrikulární arytmie, zvláště torsades de pointes (hypokalémie zvyšuje pravděpodobnost výskytu tohoto nežádoucího účinku) (viz bod 4.4).
Kombinace vyžadující zvláštní opatření:
Torsades de pointes vyvolaný léky
Kvůli riziku hypokalémie by měl být indapamid podáván s opatrností ve spojení s léky, které indukují torsades de pointes , jako jsou:
antiarytmika třídy IA (chinidin, hydrochinidin, disopyramid);
antiarytmika třídy III (amiodaron, dofetilid, ibutilid, bretylium, sotalol);
některá neuroleptika (chlorpromazin, cyamemazin, levomepromazin, thioridazin, trifluoperazin);
benzamidy (amisulprid, sulprid, tiaprid);
butyrofenony (droperidol, haloperidol);
jiná neuroleptika (pimozid);
jiné látky jako jsou bepridil, cisaprid, difemanil, intravenózní erytromycin, halofantrin, mizolastin, moxifloxacin, pentamidin, sparfloxacin, intravenózní vincamin, methadon, astemizol, terfenadin).
Doporučuje se prevence a úprava nízkých hladin draslíku, pokud je to nezbytné, tak monitorování QT intervalu.
Léky snižující draslík (intravenózní amfotericin B, systémové gluko- a mineralokortikoidy, tetrakosaktid, stimulační projímadla)
Zvýšené riziko hypokalémie (díky aditivnímu účinku). Je-li to třeba, musí se monitorovat a upravit hladiny draslíku. Zvláštní pozornosti je třeba u pacientů užívajících digitalisové glykosidy. Nestimulační projímadla by měla být užita.
Srdeční glykosidy
Hypokalémie může zvyšovat toxický účinek srdečních glykosidů. Je třeba provádět monitorování hladin draslíku a EKG a je-li to nutné přehodnotit léčbu.
Kombinace vyžadující určitou pozornost
Metformin
Funkční selhání ledvin spojené s diuretiky (především cyklickými diuretiky) přináší zvýšené riziko metforminem vyvolané laktátové acidosy. Metforminu je třeba se vyhnout, překročí-li hladiny kreatininu v plasmě u mužů 15 mg/l (135 µmol/l) a u žen 12 mg/l (110 µmol/l).
Jodované kontrastní látky
Za přítomnosti diuretiky vyvolané dehydratace existuje zvýšené riziko akutního selhání ledvin, především když se použijí velké dávky jodovaných kontrastních látek. Před podáním jodovaných sloučenin by měl pacient rehydratován.
Vápník (soli)
Riziko hyperkalcémie v důsledku sníženého vylučování vápníku močí.
Cyklosporin
Koncentrace sérového kreatininu mohou vzrůst beze změn hladiny cyklosporinu v oběhu, dokonce nedojde-li k depleci soli/vody.
(cs)
|