salt:hasText
| - Interakce společné pro všechna cytotoxika:
S ohledem na zvýšení rizika trombózy v případě nádorových onemocnění je časté podávání antikoagulační léčby. Vysoká proměnlivost srážlivosti v průběhu onemocnění u jednotlivých pacientů a možnost interakce mezi perorálními antikoagulancii a požadovanou protinádorovou chemoterapií vyžaduje zvýšení frekvence monitorování INR ( mezinárodního normalizovaného poměru) v případě rozhodnutí, že pacient bude léčen perorálními antikoagulancii.
•Kontraindikované souběžné používání :
Vakcína proti žluté zimnici: riziko fatálního generalizovaného onemocnění z vakcíny.
•Nedoporučené souběžné používání:
Oslabené živé vakcíny (pro vakcínu proti žluté zimnici viz kontraindikované souběžné používání): riziko generalizovaného onemocnění z vakcíny, potenciálně fatálního. Riziko je vyšší u pacientů, jejichž imunita je již oslabena základním onemocněním. Doporučuje se použít inaktivovanou vakcínu, je-li k dispozici (poliomyelitida).
Fenytoin: riziko exacerbace křečí z důvodu snížení absorpce fenytoinu v zažívacím traktu kvůli cytotoxickému léku nebo riziko zvýšení toxicity či snížení účinnosti cytostatika díky zvýšenému jaternímu metabolismu vyvolanému fenytoinem.
•Souběžné užívání, které je nutné zvážit:
Cyklosporin, takrolimus: přílišné potlačení imunity s následným rizikem lymfoproliferace.
Specifické interakce pro vinka alkaloidy:
•Nedoporučené souběžné používání :
Itrakonazol: vyšší neurotoxicita vinka alkaloidů kvůli snížení jejich jaterního metabolismu.
•Souběžné používání, které je nutné zvážit:
Mitomycin C: riziko bronchospasmu a dyspnoe je zvýšené, ve výjimečných případech byla pozorována intersticiální pneumonitida.
•Jelikož vinka alkaloidy jsou známé jako živná půda pro P-glykoprotein a s ohledem na neexistenci konkrétní studie je nutné postupovat obezřetně při kombinaci přípravku Navelbine Oral se silnými modulátory tohoto membránového transportéru.
Interakce specifické pro vinorelbin:
Kombinace přípravku Navelbine Oral s jinými léčivy se známým toxickým účinkem na kostní dřeň pravděpodobně vedou k exacerbacimyelosupresivních nežádoucích účinků.
Neexistuje vzájemná farmakokinetická interakce při kombinování přípravku Navelbine Oral s cisplatinou v průběhu několika léčebných cyklů. Nicméně výskyt granulocytopenie související s podáním přípravku Navelbine Oral v kombinaci s cisplatinou byl ale vyšší než v případě podání samotného přípravku Navelbine Oral.
Při kombinaci přípravku Navelbine Oral s několika jinými chemoterapeutiky (paklitaxel, docetaxel, kapecitabin a perorální cyklofosfamid) nebyly pozorovány žádné klinicky významné farmakokinetické interakce.
Jelikož se na metabolismu vinorelbinu podílí především CYP 3A4, mohla by kombinace se silnými inhibitory tohoto izoenzymu (např. ketokonazol, itrakonazol) zvýšit koncentraci vinorelbinu v krvi a kombinace se silnými induktory tohoto izoenzymu (např. rifampicin, fenytoin) by mohla snížit jeho koncentraci v krvi.
Antiemetika, jako například antagonisté 5HT3 (např. ondansetron, granisetron), nemění farmakokinetické vlastnosti měkkých tobolek Navelbine Oral (viz bod 4.4).
Jídlo nemění farmakokinetické vlastnosti vinorelbinu.
(cs)
|