salt:hasText
| - Farmakoterapeutická skupina: antidotum, detoxikans.
ATC kód: V03AB23.
Acetylcystein působí mukolyticky, výrazně ztekucuje vazký hlenový a hlenohnisavý sekret tím, že depolymerizuje mukoproteinové komplexy a nukleové kyseliny, které snižují viskozitu hlenové i hnisavé složky sputa a dalších sekretů.
Acetylcystein mimoto má antioxidační účinky, protože obsahuje volnou nukleofilní thiolovou skupinu (-SH), která má schopnost přímo reagovat s elektrofilní skupinou oxidačních radikálů. Recentně bylo zjištěno, že acetylcystein ochraňuje alfa-antitrypsin (enzym inhibující elastázu) před inaktivací kyselinou chlornou (HOCl) - mohutným oxidačním činidlem produkovaným působením enzymu myeloperoxidázy z aktivovaných fagocytů.
Vzhledem ke své molekulární struktuře acetylcystein snadno proniká buněčnými membránami. V buňce se deacetyluje na L-cystein, aminokyselinu nutnou pro syntézu glutathionu (GSH).
GSH je vysoce reaktivní tripeptid, který se vyskytuje v různých živočišných tkáních a je nezbytný pro udržení životních funkcí buňky i její morfologické integrity, protože představuje nejvýznamnější ochranný intracelulární mechanismus ochraňující proti volným oxidačním radikálům, ať již exogenním nebo endogenním, i proti četným cytotoxickým látkám. Acetylcystein má prvořadý význam při udržování přiměřených hladin GSH, a tak přispívá k ochraně buněk před škodlivinami; postupná deplece GSH naopak umožňuje cytotoxické působení těchto škodlivin, jak je tomu např. při otravě paracetamolem.
Vzhledem ke svým antioxidačním vlastnostem a jako prekurzor glutathionu také napomáhá ochraně dýchacích cest před toxickými zplodinami.
(cs)
|