salt:hasText
| - Farmakodynamické interakce
Byl hlášen výskyt serotoninového syndromu u citalopramu, moklobemidu a buspironu na farmakodynamické úrovni.
Kontraindikované kombinace
Inhibitory MAO
Souběžné užívání citalopramu a inhibitorů MAO může mít za následek těžké nežádoucí účinky, včetně serotoninového syndromu (viz bod 4.3).
Závažné a někdy i fatální reakce byly hlášeny u pacientů léčených SSRI v kombinaci s inhibitorem monoaminooxidázy (IMAO), včetně ireverzibilního IMAO selegilinu a reverzibilních IMAO linezolidu a moklobemidu a u pacientů bezprostředně po přerušení léčby SSRI a zahájení léčby IMAO.
V některých případech byly hlášeny příznaky podobné serotoninovému syndromu. Příznaky interakce účinné látky s IMAO jsou: agitovanost, třes, myoklonus a hypertermie.
Prodloužení QT intervalu
Farmakokinetické a farmakodynamické studie mezi citalopramem a jinými léčivými přípravky, které prodlužují QT interval, nebyly provedeny. Aditivní účinek citalopramu a těchto léčivých přípravků nelze vyloučit. Proto je kontraindikováno současné podávání citalopramu a léčivých přípravků, které prodlužují QT interval, jako jsou antiarytmika třídy IA a III, antipsychotika (fenothiazinové deriváty, pimozid, haloperidol), tricyklická antidepresiva, některé antimikrobiální látky (např. sparfloxacin, moxifloxacin, erythromycin i.v., pentamidin, antimalarika, zejména halofantrin), některá antihistaminika ( astemizol, mizolastin) atd.
Kombinace vyžadující zvýšenou pozornost
Selegilin (selektivní inhibitor MAO-B)
Farmakokinetická/farmakodynamická studie interakce, ve které byl současně podáván citalopram (20 mg denně) se selegilinem (10 mg denně) (selektivní inhibitor MAO-B) neprokázala žádné klinicky relevantní interakce. Současné podávání citalopramu a selegilinu (v dávce vyšší než 10 mg denně) se nedoporučuje.
Serotoninergní léčivé přípravky
Lithium a tryptofan
V klinických studiích, kde byl podáván citalopram současně s lithiem, se neprokázala žádná farmakodynamická interakce. Protože však bylo hlášeno zvýšení účinku při podávání SSRI s lithiem nebo tryptofanem, musí být citalopram v kombinaci s těmito léčivými přípravky podáván s opatrností. Rutinní sledování hladiny lithia by mělo být zachováno.
Podávání společně se serotoninergními přípravky (např. tramadol, sumatriptan) může vést ke zvýšení účinků spojených s 5-HT.
Při současném stavu informací se současné podávání citalopramu a agonistů 5-HT, jako je např. sumatriptan a jiné triptany, nedoporučuje (viz bod 4.4).
Třezalka tečkovaná
Může dojít k dynamické interakci mezi SSRI a bylinnými prostředky s třezalkou tečkovanou (Hypericum perforatum), jejímž důsledkem je zvýšení nežádoucích účinků (see section 4.4). Farmakokinetické interakce nebyly studovány.
Krvácení
Opatrnost je nutná u pacientů současně léčených antikoagulancii, přípravky ovlivňujícími funkci krevních destiček, např. nesteroidními protizánětlivými léky (NSAID), kyselinou acetylsalicylovou, dipyridamolem, tiklopidinem a jinými léky (např. atypickými antipsychotiky, fenothiaziny, tricyklickými antidepresivy), které mohou zvýšit riziko krvácení (viz bod 4.4).
ECT (elektrokonvulzivní terapie)
Neexistuje studie stanovující rizika a přínos kombinace elektrokonvulzivní terapie (ECT) a podávání citalopramu (viz bod 4.4).
Alkohol
Mezi citalopramem a alkoholem se neprokázaly žádné farmakodynamické ani farmakokinetické interakce. Kombinace citalopramu s alkoholem se však nedoporučuje.
Přípravky vyvolávající hypokalémii/hypomagnezémii
Při současném podávání s přípravky, které způsobují hypokalémii nebo hypomagnezémii, je třeba opatrnosti, protože tyto přípravky mohou zvýšit riziko maligních arytmií.
Léčivé přípravky snižující křečový práh
SSRI mohou snižovat křečový práh. Doporučuje se dbát zvýšené opatrnosti při současném užívání s dalšími přípravky, které snižují křečový práh [např. antidepresiva (tricyklická, SSRI), neuroleptika (fenothiaziny, thioxanteny a butyrofenony), meflochin, bupropion a tramadol].
Desipramin, imipramin
Farmakokinetická studie neprokázala vliv na hladinu citalopramu ani imipraminu, přestože hladina desipraminu, hlavního metabolitu imipraminu, byla zvýšená. V případě kombinace desipraminu s citalopramem bylo pozorováno zvýšení plazmatické koncentrace desipraminu. Může být zapotřebí snížit dávky desipraminu.
Neuroleptika
Zkušenosti s citalopramem neodhalily žádné klinicky významné interakce s neuroleptiky. Nicméně, stejně jako u jiných SSRI, nelze vyloučit možnost farmakodynamické interakce.
Farmakokinetické interakce
Biotransformace citalopramu na demethylcitalopram je řízena isozymy CYP2C19 (cca 38 %), CYP3A4 (cca 31 %) a CYP2D6 (cca 31 %) systému cytochromů P450. Skutečnost, že citalopram je metabolizován více než jedním CYP znamená, že inhibice této biotransformace je méně pravděpodobná, neboť inhibice jednoho enzymu může být kompenzována dalším enzymem. Proto současné podávání citalopramu s jinými léčivými přípravky v klinické praxi způsobí s velmi malou pravděpodobností farmakokinetické interakce.
Jídlo
Není známo nic o vlivu potravy na absorpci a jiné farmakokinetické vlastnosti citalopramu.
Vliv jiných léčivých přípravků na farmakokinetiku citalopramu
Společné podáváním s ketonazolem (potentní inhibitor CYP3A4) nemění farmakokinetiku citalopramu.
Farmakokinetická studie interakce lithia a citalopramu neprokázala žádné farmakokinetické interakce (viz výše).
Cimetidin (silný CYP2D6, CYP3A4 a CYP1A2 inhibitor) způsobil mírné zvýšení průměrné hladiny citalopramu v ustáleném stavu. Při podávání citalopramu v kombinaci s cimetidinem se doporučuje opatrnost. Může být nutné upravení dávky.
Při podávání escitalopramu (aktivní enantiomer citalopramu) s 30 mg omeprazolu denně (inhibitor CYP2C19) došlo ke střednímu zvýšení (asi 50 %) koncentrace escitalopramu v plazmě. Proto je třeba opatrnosti při současném užívání s inhibitory CYP2C19 (např. omeprazol, esomeprazol, fluvoxamin, lanzoprazol, ticlopidin) nebo cimetidinem. Na základě výskytu nežádoucích účinků během souběžné léčby může být nutné snížení dávky citalopramu.
Metoprolol
Escitalopram (aktivní enantiomer citalopramu) je inhibitorem enzymu CYP2D6. Opatrnosti je zapotřebí při současném podávání citalopramu s jinými léčivými přípravky metabolizovanými především tímto enzymem a s úzkým terapeutickým indexem, např. flecainidinem, propafenonem a metoprololem (použitým při srdečním selhání), nebo s některými přípravky ovlivňujícími CNS, které jsou metabolizovány především CYP2D6, např. antidepresiva jako desipramin, clomipramin a nortryptilin nebo antipsychotika jako risperidon, thioridazin a haloperidol. Může být nutná úprava dávky. Při současném podávání s metoprololem došlo k dvojnásobnému zvýšení plazmatické hladiny metoprololu, nebylo však pozorováno žádné statisticky významné zvýšení účinku metoprololu na krevní tlak nebo srdeční rytmus.
Vliv citalopramu na další léčivé přípravky
Farmakokinetická/farmakodynamická studie interakce při současném podávání citalopramu s metoprololem (substrát CYP2D6) prokázala dvojnásobnou koncentraci metoprololu, ale neprokázala žádný statisticky signifikantní vliv metoprololu na krevní tlak nebo srdeční frekvenci u zdravých dobrovolníků.
Citalopram a demethylcitalopram jsou nepodstatné inhibitory CYP2C9, CYP2E1 a CYP3A4 a pouze slabé inhibitory CYP1A2, CYP2C19 a CYP2D6 v porovnání s ostatními SSRI, známými jako významné inhibitory.
Levomepromazin, digoxin, carbamazepin
Nebyly zaznamenány žádné nebo jen velmi malé změny bez klinického významu při podávání citalopramu se substráty CYP1A2 (klozapin, teofilin), CYP2C9 (warfarin), CYP2C19 (imipramin, mefenytoin), CYP2D6 (spartein, imipramin, amitryptilin, risperidon) a CYP3A4 (warfarin, karbamazepin (a jeho metabolit karbamazepin epoxid) a triazolam).
Nedošlo k žádné farmakokinetické interakci mezi citalopramem a levomepromazinem nebo digoxinem (což ukazuje, že citalopram neindukuje ani neinhibuje P-glykoprotein).
Pediatrická populace
Studie interakcí byly provedeny pouze u dospělých.
(cs)
|