salt:hasText
| - Almotriptan se podává pouze tehdy, pokud je jasně prokázána diagnóza migrény. Přípravek se nepoužívá k léčbě pacientů s bazilární, hemiplegickou nebo oftalmoplegickou formou migrény.
Stejně tak jako u ostatních přípravků k akutní léčbě migrény je nutné před zahájením léčby bolesti hlavy u pacientů bez předchozí diagnózy migrény, nebo u pacientů s migrénou s atypickými symptomy vyloučit jiná, potenciálně závažná neurologická onemocnění. U pacientů léčených agonisty 5-HT1B/1D receptoru byl pozorován výskyt cerebrovaskulárních příhod. Je nutné mít na paměti, že u osob trpících migrénou existuje zvýšené riziko některých cerebrovaskulárních příhod (např. cévní mozková příhoda, tranzitorní ischemická ataka).
Ve velmi vzácných případech, tak jako u jiných agonistů receptoru 5-HT1B/1D, byl pozorován koronární vazospasmus a infarkt myokardu. Proto by neměl být almotriptan podáván pacientům, kteří by mohli mít doposud nediagnostikované onemocnění koronárních cév, bez předchozího zjištění potenciálního kardiovaskulárního onemocnění. Zvláštní opatrnosti je třeba u postmenopauzálních žen a mužů nad 40 let s rizikovými faktory pro onemocnění koronárních cév jako je nekontrolovaná hypertenze, hypercholesterolémie, obezita, diabetes, kouření nebo výskyt kardiovaskulárního onemocnění v rodinné anamnéze. Avšak ani náležitá vyšetření nemohou zjistit všechny pacienty se srdečním onemocněním a ve velmi vzácných případech se vyskytly závažné kardiovaskulární příhody u pacientů bez základního srdečného onemocnění, kteří byli léčeni agonisty 5-HT1B/1D .
Podávání almotriptanu může být doprovázeno přechodnými symptomy zahrnujícími bolest a svírání na hrudi, tyto pocity mohou být intenzivní a mohou se šířit až do krku (viz bod 4.8). V případě že příznaky vedou k podezření na ischemickou chorobu srdeční, nesmí se další dávky almotriptanu podat a pacient by měl absolvovat odpovídající vyšetření.
Přípravek by měl být předepisován s opatrností u pacientů se známou hypersenzitivitou na sulfonamidy.
Doporučuje se vyčkat alespoň 6 hodin po užití almotriptanu, pokud je třeba podat ergotamin. Stejně tak po užití přípravku s obsahem ergotaminu je nutné vyčkat nejméně 24 hodin před podáním almotriptanu. Při společném užití almotriptanu a ergotaminu teoreticky existuje zvýšená možnost koronárního vazospasmu, ačkoliv tento efekt nebyl v klinické studii s 12 zdravými subjekty pozorován (viz bod 4.3).
Pacienti se závažnou poruchou funkce ledvin, by neměli užívat více než jednu tabletu v průběhu 24 hodin. U pacientů s mírným až středně těžkým onemocněním jater se doporučuje opatrnost a léčba je kontraindikována u pacientů s těžkým onemocněním jater (viz bod 5.2).
Výskyt nežádoucích účinků může být častější při současném užívání triptanů a rostlinných přípravků obsahujících třezalku tečkovanou ( Hypericum perforatum ).
Stejně tak jako ostatní antagonisté receptoru 5-HT1B/1D, může almotriptan způsobit mírné, přechodné zvýšení krevního tlaku, které může být výraznější u starších pacientů.
Bolesti hlavy způsobené nadměrným užíváním léků
Dlouhodobé užívání jakéhokoli léku k léčbě bolestí hlavy může tyto bolesti ještě zhoršit. Pokud se tato situace objeví, nebo na ni existuje podezření, doporučuje se léčbu ukončit. Podezření na tuto diagnózu existuje u pacientů, u kterých se často nebo každodenně objevují bolesti hlavy i přesto (nebo proto), že pravidelně užívají léky proti bolesti hlavy.
Maximální doporučená dávka almotriptanu nesmí být překračována.
(cs)
|