salt:hasText
| - Schopnost eliminace tuku je individuální, a proto je třeba ji monitorovat rutinním klinikem. Doporučuje se, aby stanovení hladiny triglyceridů v séru bylo provedeno.
Koncentrace triglyceridů v séru nemá přesáhnout během infuze 4 mmol/l.
Předávkování může vést k syndromu přesycení z tuku, viz. bod 4.8.
SmofKabiven by měl být podáván s opatrností při poruše tukového metabolizmu, který se může objevit u pacientů s renálním poškozením, diabetes mellitus, pankreatitidou, s poruchou funkce jater, hypothyroidismem a sepsí.
Tento léčivý přípravek obsahuje sojový olej, rybí olej a vaječné fosfolipidy, které vzácně způsobují alergickou reakci. Zkřížené alergické reakce byly pozorovány mezi sojou a burskými ořechy.
Aby se zamezilo rizikům spojeným s vysokou infuzní rychlostí, doporučuje se vést dobře kontrolovanou, kontinuální infuzi, pokud možno s použitím volumetrické pumpy.
Porucha elektrolytové a vodní bilance (např. abnormálně vysoké nebo nízké sérové hladiny elektrolytů) by se měly upravit před začátkem infuze.
SmofKabiven by se měl podávat pacientům se sklonem k retenci elektrolytů. Požaduje se speciální klinické monitorování na počátku intravenózní infuze. Pokud by se objevily abnormální příznaky, musí se infuze zastavit.
Vzhledem k vyššímu riziku infekce spojeným s podáváním do centrální žíly, musí být dodržovány přísné aseptické podmínky, aby nedošlo ke kontaminaci během zavedení katetru a manipulace s ním.
Rovněž se musí monitorovat hladina glukózy, elektrolytů v séru a osmolarita, stejně jako vodní a acidobazická rovnováha a jaterní testy.
Je-li tuková emulze podávána delší dobu, je nutné monitorovat krevní obraz a krevní srážlivost.
U pacientů s renální insuficiencí, se má pečlivě sledovat hladina fosfátů a draslíku, aby se předešlo hyperfosfatemii a hyperkalemii.
Množství podaných elektrolytů se řídí klinickým stavem pacienta a častým monitorováním jejich hladiny v séru.
Opatrnost při parenterální výživě je nutná v případě laktátové acidózy, při nedostatečném zásobování buněk kyslíkem a zvýšené sérové osmolaritě.
Objeví-li se jakékoliv příznaky anafylaktické reakce (jako horečka, třes, vyrážka, dyspnoe) je nutno okamžitě infuzi přerušit.
Tuk obsažený v SmofKabivenu může zkreslovat některé laboratorní výsledky (např. stanovení bilirubinu, laktátové dehydrogenázy, saturace kyslíku, hemoglobinu), je-li krev odebrána předtím, než se tuk z krevního řečiště vyloučí. U většiny pacientů se tuk vyloučí za 5-6 hodin po podání.
Intravenózní infuze aminokyselin je provázena zvýšeným vylučováním stopových prvků, zejména mědi a zinku, močí. Toto je nutné mít na zřeteli při dávkování stopových prvků, zvláště, při dlouhodobé intravenózní výživě.
Množství podaného zinku obsaženého v přípravku SmofKabiven je nutné brát v úvahu.
U podvyživených pacientů počátek parenterální výživy může srážet tekutinu, vyvolávající plicní edém, srdeční selhání a stejně tak snižovat sérovou koncentraci draslíku, fosforu, hořčíku a vitamínů rozpustných ve vodě. Tyto změny se mohou objevit během 24 až 48 hodin, a proto se doporučuje u této skupiny pacientů opatrný a pomalý začátek parenterální výživy, spolu s monitorováním a doplňováním tekutin, elektrolytů, minerálů a vitamínů.
SmofKabiven by se neměl podávat současně stejným infuzním setem současně s krví vzhledem k riziku pseudoaglutinace.
U pacientů s hyperglykémií může nastat situace, kdy je nutno podat exogenní insulin.
Vzhledem ke složení SmofKabivenu, není tento přípravek vhodný pro použití u novorozenců a dětí mladších 2 let. V současné době nejsou žádné klinické zkušenosti pro použití SmofKabivenu u dětí (2-11 let).
(cs)
|