salt:hasText
| - Tak jako u jiné antiulcerózní léčby, při podezření na žaludeční vřed, je třeba vyloučit přítomnost maligního onemocnění, protože jeho příznaky mohou utlumit a oddálit diagnózu. Podobně, před zahájením léčby dyspepsie by měla být vyloučena možnost primárně závažného onemocnění, jako je malignita, především u pacientů středního nebo staršího věku, u kterých se nově nebo nedávno objevila změna dyspeptických symptomů.
Lansoprazol by měl být s opatrností podáván pacientům se závažnou dysfunkcí jater. Tito pacienti musí být pod pravidelnou lékařskou kontrolou a denní dávka nesmí překročit 30 mg (viz bod 4.2).
Snížení kyselosti žaludku různými prostředky, včetně inhibitorů protonové pumpy, zvyšuje počet bakterií, které jsou normálně v zažívacím traktu přítomny. Léčba přípravky, které snižují aciditu žaludku, může vést k mírnému zvýšení rizika gastrointestinálních infekcí vyvolaných např. Salmonelou nebo Campylobacterem.
U pacientů, kteří trpí žaludečním vředem, je jako etiologický faktor třeba brát v úvahu možnou infekci H. pylori. Je-li Lansoprol, v kombinaci s antibiotiky užíván k eradikaci H. pylori, pak by měly být dodržovány instrukce pro užití daných antibiotik. Udržovací léčba by neměla trvat déle než 1 rok, pokud není předepisujícím lékařem považována za nezbytnou.
Inhibitory protonové pumpy, obzvláště pokud jsou podávány ve vysokých dávkách a dlouhodobě (déle než 1 rok), mohou mírně zvyšovat riziko zlomenin proximálního konce femuru, distálního konce předloktí a obratlů, zejména u starších osob a osob se známými rizikovými faktory. Podle výsledků observačních studií mohou inhibitory protonové pumpy zvyšovat celkové riziko fraktur o 10-40%. K tomuto zvýšení mohou částečně přispívat jiné rizikové faktory. Pacienti s rizikem osteoporózy mají být adekvátně léčeni a mají mít zajištěn dostatečný přísun vitaminu D a kalcia.
Hypomagnezémie
U pacientů léčených dlouhodobě inhibitory protonové pumpy, jako je Lansoprol, byly hlášeny případy závažné hypomagnezémie. Tito pacienti byli léčeni nejméně 3 měsíce, ve většině případů 1 rok.
Hypomagnezémie se může projevit závažnými příznaky, jako je únava, tetanie, delirium, křeče, závratě a ventrikulární arytmie. Počáteční příznaky však mohou být nenápadné a mohou být přehlédnuty. U většiny postižených pacientů došlo ke zlepšení stavu poté, co byla léčba inhibitorem protonové pumpy ukončena a zahájena suplementace magnéziem.
U pacientů, u nichž je plánována dlouhodobá léčba nebo kteří mají užívat inhibitor protonové pumpy společně s digoxinem nebo jinými látkami, které mohou působit hypomagnezémii (např. diuretika), je vhodné vyšetřit hladinu magnézia před zahájením léčby a opakovaně v jejím průběhu.
Tento přípravek obsahuje sacharózu a proto by pacienti s vrozenou intolerancí fruktosy, glukoso-galaktosovou malabsorpcí nebo sacharázo-izomaltázovou nedostatečností neměli tento přípravek užívat.
(cs)
|