salt:hasText
| - Dávkování:
Gastroezofageální reflux: Lansoprol 30 mg jednou denně po dobu 4 týdnů. Většina pacientů je vyléčena po prvním léčebném cyklu. Pacientům, kteří nejsou po prvním cyklu léčby zcela vyléčeni, může být léčba prodloužena o další 4 týdny, při podávání stejných dávek.
Pro dlouhodobou léčbu je udržovací dávka lansoprazolu 15 mg nebo 30 mg, v závislosti na léčebné odpovědi pacienta.
Duodenální vřed: 30 mg jednou denně po dobu 4 týdnů.
Prevence relapsu: doporučuje se udržovací dávka 15 mg lansoprazolu jednou denně.
Dyspepsie při překyselení žaludku: Podle potřeby podávat lansoprazol 15 mg nebo 30 mg jednou denně v intermitentních cyklech po dobu 2 až 4 týdnů, v závislosti na závažnosti a perzistenci příznaků. Pacienti, u kterých po 4 týdnech nedojde k odpovídající léčebné odpovědi, nebo u kterých dojde v krátké době k relapsu, musí být vyšetřeni.
Benigní žaludeční vřed: Lansoprol 30 mg jednou denně po dobu 8 týdnů.
Léčba benigních žaludečních vředů, duodenálních vředů a úleva od příznaků vyvolaných NSAID: Lansoprol 15 mg nebo 30 mg jednou denně po dobu 4 nebo 8 týdnů. Většina pacientů je vyléčena po 4 týdnech. Pacientům, kteří nejsou po této době zcela vyléčeni, může být léčba prodloužena o další 4 týdny.
Pacientům se zvláštními rizikovými faktory nebo s obtížně léčitelnými vředy by měla být podávána vyšší dávka a/nebo prodloužena doba léčby.
Profylaxe benigních žaludečních vředů, duodenálních vředů a úleva od příznaků vyvolaných podáváním NSAID: Lansoprol 15 mg nebo 30 mg jednou denně.
Zolinger-Ellisonův syndrom: úvodní dávka lansoprazolu by měla být 60 mg jednou denně. Dávka by pak měla být upravena individuálně. Léčba by měla trvat tak dlouho, jak je indikováno klinicky.
Pacientům, u kterých je požadována dávka 120 mg a více, by měla být dávka rozdělena a podávána dvakrát denně.
Eradikace Helicobacter pylori:
Doporučená dávka lansoprazolu je 30 mg 2krát denně po dobu 1 týdne v kombinaci s jednou ze tří variant:
Amoxicilin 1 g 2krát denně + clarithromycin 500 mg 2krát denně.
Clarithromycin 250 mg 2krát denně + metronidazol 400-500 mg 2krát denně.
Amoxicilin 1 g 2krát denně + metronidazol 400-500 mg 2krát denně.
V úvahu by měla být brána místní oficiální doporučení (např. národní guidelines) týkající se rezistence bakterií a vhodného použití předepisování antibakteriálních léků.
Aby bylo dosaženo optimálního inhibičního efektu na kyselost a tedy nejrychlejší léčba a úleva od symptomů, lansoprazol „jednou denně“ by měl být podáván ráno před jídlem. Lansoprazol „dvakrát denně“ by měl být podáván ráno před jídlem a jednou večer.
Tobolky se polykají celé, nedrtí se ani nežvýkají.
Starší pacienti: Vzhledem k prodloužené eliminaci lansoprazolu u starších pacientů, je nezbytné podávat lék v dávkách 15-30 mg a dávku upravit podle individuálních potřeb. Denní dávka u starších pacientů by však neměla překročit 30 mg.
Děti: U dětí nejsou zkušenosti s podáváním lansoprazolu.
Zhoršená funkce jater a ledvin:
Lansoprazol je metabolizován převážně játry. Klinické studie u pacientů s onemocněním jater ukazují, že metabolizmus lansoprazolu je prodloužen, je-li podáván pacientům se závažným poškozením jater v denních dávkách 30 mg. Je proto doporučeno, aby byla denní dávka u pacientů se závažným onemocněním jater upravena individuálně na 15 mg nebo 30 mg. Tito pacienti musí být pod pravidelnou lékařskou kontrolou a denní dávka 30 mg nesmí být překročena.
U pacientů s mírným nebo středně závažným poškozením jaterních nebo ledvinných funkcí není úprava dávky nutná.
(cs)
|