salt:hasText
| - Pacienti s defektní glukózo‑6‑fosfát dehydrogenázou, vrozenou či idiopatickou methemoglobinemií jsou citlivější k lékově navozeným projevům methemoglobinemie.
U dětí mladších než 3 měsíce byl běžně pozorován přechodný, klinicky nevýznamný vzestup methemoglobinemie až 12 hodin po aplikaci krému EMLA.
EMLA by neměla být aplikována na otevřené rány (kromě bércových vředů), nebo( neexistuje dostatek údajů o absorpci léčivých látek.
V klinických studiích nebyla prokázána účinnost přípravku při odběru kapilární krve z paty novorozenců lancetou.
EMLA by neměla být aplikována na sliznici pohlavních orgánů dětí, nebo( neexistuje dostatek údajů o absorpci léčivých látek. Použití krému v dávce 1 g na předkožku novorozenců při provádění obřízky se ukázalo jako bezpečné.
Zvýšenou pozornost je třeba věnovat při aplikaci krému u pacientů s atopickou dermatitidou. V tomto případě může být dostatečná doba aplikace 15‑30 minut (viz bod 5.1). Doba aplikace krému delší než 30 minut u pacientů s atopickou dermatitidou může vést ke zvýšení výskytu lokálních cévních reakcí, zvláště zarudnutí v místě aplikace a v někdy ke vzniku petechií a purpury (viz bod 4.8). Před prováděním kyretáže molusek u dětí s atopickou dermatitidou se doporučuje aplikovat krém na dobu 30 minut.
EMLA krém by se neměl dostat do očí, neboť může vyvolat podráždění oka. Ztráta obranných reflexů může vyvolat podráždění rohovky až její abrazi. Pokud již ke kontaktu dojde, je třeba okamžitě vyplachovat oko vodou nebo fyziologickým roztokem a oko chránit, dokud se neobnoví normální oční citlivost.
EMLA krém by neměl být aplikován na porušenou membránu bubínku. Testy na laboratorních zvířatech prokázaly, že EMLA má ototoxické vlastnosti, pokud je instilována do středního ucha. Při aplikaci krému do vnějšího zvukovodu pokusným zvířatům s neporušeným bubínkem k tomuto projevu nedocházelo.
Pacienti léčení antiarytmiky třídy III (např. amiodaron) by měli být pečlivě sledováni (včetně monitorování EKG), neboť účinky na srdce mohou být aditivní.
Lidokain i prilokain mají baktericidní a antivirotické vlastnosti v koncentracích vyšších než 0,5‑2 %. V jedné klinické studii bylo prokázáno, že odpověď organismu na imunizaci BCG vakcinou nebyla ovlivněna předchozí aplikací přípravku v místě vakcinace. Přesto se, vzhledem ke koncentraci účinných látek v přípravku, doporučuje pečlivě sledovat výsledky intrakutánní aplikace živých vakcin, např. BCG vakciny.
Dokud nebudou k dispozici další klinické údaje, EMLA krém by neměl být používán v následujících případech:
- u dětí do 12 měsíců věku současně léčených induktory tvorby methemoglobinu
u předčasně narozených dětí, tj. před 37. gestačním týdnem
EMLA krém obsahuje hydrogenricinomakrogol, který může vyvolávat kožní reakce.
(cs)
|