Parenterálnímu podání leukovorinu by měla být dána přednost před podáním tablet u nemocných s malabsorpčním syndromem nebo jinými poruchami gastrointestinálního ústrojí (zvracení, průjmy, subileus, alkoholismus aj.), kdy nelze zaručit náležitou absorpci. Dále je parenterální podání vhodné tam, kde je třeba podat vyšší jednorázovou dávku (>20 mg/m2 u dětí a >30 mg/m2 u dospělých). V těchto případech se stoupající dávkou klesá míra biologické dostupnosti LV a plazmatické koncentrace jeho aktivní formy 5-methyl THF (v důsledku saturace mechanismu absorpce a konverze na 5-methyl THF).
Vzhledem k charakteru leukovorinu jako antidota je jeho aplikace u dětí, v těhotenství a v období kojení závislá na použití cytostatik, se kterými bývá podáván v léčebných schématech.
Pokud je leukovorin indikován jako ochrana při středních nebo vysokých dávkách MTX, pak je nutné, aby farmakoterapii řídil lékař se speciálními zkušenostmi v dané oblasti za podpory odborného týmu a využití vybavení nezbytného k zajištění bezpečnosti léčby (pro kontinuální monitorování plazmatických koncentrací MTX na konci i.v. infuze a v postinfuzním období, pro kontrolu funkce ledvin aj.).
(cs)