salt:hasText
| - Dávkování
Dospělí
Volba počátečního dávkování
Používání přípravku Algogesic transdermální náplast je doporučeno u pacientů, kteří již v předešlé terapii tolerovali opioidy. Počáteční dávka přípravku Algogesic transdermální náplast by měla být stanovena na základě předešlé léčby opioidy, včetně stupně opioidní tolerance, pokud nějaká byla, stejně tak dle stávající celkové kondice a zdravotního stavu pacienta.
Pacienti dosud neléčení silnými opioidy:
Jako počáteční dávka přípravku Algogesic by měla být použita transdermální náplast s dávkou 25 mikrogramů/h.
Klinické zkušenosti s přípravkem Algogesic transdermální náplast u pacientů dosud neléčených silnými opioidy jsou omezené. V případě, že je léčba přípravkem Algogesic transdermální náplast shledána u těchto dosud neléčených pacientů jako vhodná, doporučuje se u těchto pacientů nejprve titrace nízkými dávkami krátkodobě působících opioidů. Pacienti mohou být poté převedeni na Algogesic transdermální náplast 25 mikrogramů/h. Dávka může být následně dle potřeby titrována směrem nahoru nebo dolů po 12,5 nebo 25 mikrogramech/h do dosažení nejnižší vhodné dávky přípravku Algogesic transdermální náplast v závislosti na odpovědi a potřebě suplementární analgezie (viz bod 4.4).
Pacienti s tolerancí opioidů:
Počáteční dávka přípravku Algogesic transdermální náplast by měla být založena na požadavku analgezie za předešlých 24 hodin. Doporučené převodní schéma z perorální formy morfinu na Algogesic transdermální náplast je uvedeno níže v tabulce 1:
Tabulka 1: Doporučené dávkování přípravku Algogesic transdermální náplast na základě denní perorální dávky morfinu.
Perorální dávka morfinu za 24 hodin (mg/d)
Algogesic (mikrogramy/h)
<90
25
90-134
37
135-189
50
190-224
62
225-314
75
315-404
100
405-494
125
495-584
150
585-674
175
675-764
200
765-854
225
855-944
250
945-1 034
275
1 035-1 124
300
Předchozí analgetickou terapii je zapotřebí redukovat postupně od aplikace první náplasti až do dosažení analgetické účinnosti s přípravkem Algogesic transdermální náplast.
Pro obě skupiny pacientů (pacienti dosud neléčení opioidy a pacienti s tolerancí opioidů) platí, že by počáteční zhodnocení analgetického efektu přípravku Algogesic transdermální náplast nemělo být provedeno dříve než po 24 hodinách od aplikace náplasti, vzhledem k postupnému nárůstu koncentrace fentanylu v séru během tohoto období.
Titrace dávky a udržovací léčba:
Algogesic transdermální náplast by měla být vyměňována každých 72 hodin. Dávka by měla být titrována individuálně až do dosažení analgetické účinnosti. Jestliže není úroveň analgezie na konci období první aplikace dostatečná, může být dávka zvýšena. Pokud je nutná úprava dávky, obvykle se doporučuje titrace v postupných krocích od 25 mikrogramů/h až do 75 mikrogramů/h: 25 mikrogramů/h, 37,5 mikrogramů/h, 50 mikrogramů/h, 62,5 mikrogramů/h a 75 mikrogramů/h; poté by se dávka měla obvykle upravovat zvyšováním po 25 mikrogramech/h, ačkoli je třeba vzít v úvahu dodatečné požadavky na analgezii (perorální morfin v dávce 90/mg/den = Algogesic transdermální náplast 25 mikrogramů/h) a vnímání intenzity bolesti pacientem. K dosažení potřebné dávky lze současně aplikovat více než jednu transdermální náplast přípravku Algogesic. Pacienti mohou ke zvládnutí průlomové bolesti vyžadovat opakované podání dodatečných dávek krátkodobě působícího analgetika. Dodatečné nebo alternativní metody analgezie mohou být vhodné v případech, kdy dávka přípravku Algogesic transdermální náplast překročí 300 mikrogramů/hodinu.
Ukončení léčby přípravkem Algogesic transdermální náplast:
Při potřebě přerušení aplikace přípravku Algogesic transdermální náplast, by náhrada jinými opioidy měla být postupná, počínaje nízkou dávkou a pomalu se zvyšující. Je tomu tak proto, že po odstranění transdermální náplasti Algogesic klesají koncentrace fentanylu postupně. Po systémovém odstranění klesají sérové koncentrace fentanylu postupně s průměrným poločasem v rozmezí od 22 do 25 hodin. Je pravidlem, že přerušení analgezie opioidy má probíhat postupně, a to z důvodu prevence abstinenčních příznaků.
Opioidní abstinenční příznaky (viz. bod 4.8) se u některých pacientů mohou dostavit po převedení z jiné léčby nebo po úpravě dávky.
Zvláštní populace
Použití u starších pacientů:
Dostupné údaje ze studií s intravenózně podávaným fentanylem u starších pacientů ukazují, že u těchto pacientů může být snížena clearance a prodloužený poločas, a proto mohou být tito pacienti citlivější k fentanylu, než mladší pacienti. Studie s přípravkem Algogesic transdermální náplast u starších pacientů prokázaly, že se farmakokinetika fentanylu významně neliší od mladších pacientů, ačkoli sérové koncentrace mají tendenci dosahovat vyšších hodnot. Starší, kachektičtí nebo oslabení pacienti by měli být pečlivě sledováni s ohledem na možné známky toxicity fentanylu a v případě potřeby by měla být dávka snížena.
Pediatrická populace
Děti ve věku 16 let a starší:
U těchto pacientů se použije dávkování jako pro dospělé.
Děti ve věku od 2 do 16 let:
Algogesic transdermální náplast by měl být podáván pouze pediatrickým pacientům s tolerancí k opioidům (ve věku 2–16 let) , kteří již užívají nejméně dávku ekvivalentní 30 mg perorálně podaného morfinu za den. Pro převedení pediatrických pacientů z perorálních opioidů na Algogesic transdermální náplast viz tabulka 2: Doporučené dávky přípravku Algogesic transdermální náplast na základě denní dávky perorálního morfinu.
Tabulka 2: Doporučené dávky přípravku Algogesic transdermální náplast na základě denní dávky perorálního morfinu1.
Perorální dávka morfinu za 24 hodin (mg/den)
Algogesic transdermální náplast (mikrogramy/h)
Pro pediatrické pacienty2
30-44
12
45-134
25
1 V klinických studiích bylo toto rozpětí denní dávky perorálně podávaného morfinu použito pro převedení na přípravek Algogesic transdermální náplast.
2 Převod na dávky přípravku Algogesic transdermální náplast vyšší než 25 mikrogramů/h je stejný jak pro dospělé tak pro pediatrické pacienty.
U dětí, které dostávají více než 90 mg perorálního morfinu za den, jsou z klinických studií dosud dostupné pouze omezené informace. V pediatrických studiích byla požadovaná dávka transdermálních náplastí s fentanylem počítána konzervativně: dávka 30–44 mg perorálního morfinu za den nebo ekvivalentní dávka opioidu byla nahrazena jednou náplastí přípravku Algogesic 12,5 mikrogramů/h. Je zapotřebí si uvědomit, že toto schéma převodu pro děti se týká pouze převedení z perorálního morfinu (nebo jeho ekvivalentů) na transdermální náplasti Algogesic. Schéma převodu by nemělo být použito při převedení z transdermální náplasti Algogesic na jiné opioidy vzhledem k možnému nebezpečí předávkování.
Analgetický účinek první dávky přípravku Algogesic transdermální náplast nebude v prvních 24 hodinách optimální. Z tohoto důvodu by prvních 12 hodin po převedení na přípravek Algogesic transdermální náplast měl pacient užívat předchozí pravidelnou dávku analgetik. Dalších 12 hodin by měla být analgetika podávána dle klinické potřeby.
Protože fentanyl dosahuje vrcholových hladin za 12 až 24 hodin léčby, doporučuje se sledování pacienta z hlediska nežádoucích účinků, k nimž může patřit hypoventilace, po dobu nejméně 48 hodin od zahájení léčby přípravkem Algogesic transdermální náplast, nebo titraci dávky vzhůru (viz bod 4.4).
Titrace dávky a udržovací léčba:
V případě nedostatečného analgetického účinku přípravku Algogesic transdermální náplast by měly být podány doplňující dávky morfinu nebo jiných krátkodobě působících opioidů. V závislosti na dodatečných potřebách analgezie a úrovni bolesti u dítěte může být rozhodnuto o zvýšení dávky. Zvyšování dávky by se mělo provádět postupně po 12 mikrogramech/h.
Dávkování a způsob podání
Transdermální podání.
Algogesic transdermální náplast by měl být aplikován na nepodrážděnou a neozářenou kůži s hladkým povrchem, nejlépe na trup nebo paži. U mladších dětí je preferována aplikace náplasti na horní část zad, a to z důvodu minimalizace rizika odstranění náplasti dítětem. K aplikaci by měla být vybrána kůže bez ochlupení. Pokud to není možné, ochlupení by mělo být před aplikací náplasti ostříháno, nikoliv oholeno. Jestliže místo aplikace přípravku Algogesic transdermální náplast vyžaduje před nanesením náplasti vyčištění, mělo by se to provést vodou. Neměla by se používat mýdla, oleje, pleťové vody, alkohol nebo jakýkoli jiný prostředek, který může dráždit kůži nebo pozměňovat její vlastnosti. Před aplikací náplasti by měla být kůže zcela suchá. Náplasti je nutné před použitím prohlédnout. Náplasti, které jsou rozstřiženy, rozděleny či jakkoliv poškozeny, by neměly být použity.
Algogesic transdermální náplast se má z ochranného sáčku vyjímat po přehnutí v místě zářezu na sáčku (který je umístěn blízko šipky na štítku sáčku) a poté, opatrným odtržením sáčku. Pokud se k otevření používají nůžky, měl by se sáček odstřihávat velmi blízko zatavené strany, aby se nepoškodila náplast uvnitř sáčku.
Algogesic transdermální náplast by měla být aplikována ihned po vyjmutí ze sáčku. Je nutné se vyvarovat dotyku lepivé strany náplasti. Po odstranění obou částí ochranné folie se náplast pevně přitiskne na místo dlaní ruky přibližně na 30 sekund. Je nutné se ujistit, že je náplast pevně nalepena, hlavně na okrajích náplasti. Poté je nutné omýt ruce čistou vodou.
Algogesic transdermální náplast by měl být nepřetržitě nalepen po dobu 72 hodin. Nová náplast by poté měla být aplikována na jiné místo na kůži po odstranění předchozí náplasti. Na místo kde byla původní náplast nalepena, by po několik dní neměla být další náplast opět nalepována. Nutnost pokračování v léčbě by měla být v pravidelných intervalech hodnocena.
(cs)
|