salt:hasText
| - Farmakokinetické a farmakodynamické studie mezi ziprasidonem a jinými léčivými přípravky, které prodlužují QT interval, nebyly prováděny. Aditivní efekt ziprasidonu a těchto léků nelze vyloučit, proto se ziprasidon nemá současně podávat s léky prodlužujícími QT interval, jako jsou antiarytmika třídy IA a III, oxid arsenitý, halofantrin, levacetylmethadol, mesoridazin, thioridazin, pimozid, sparfloxacin, gatifloxacin, moxifloxacin, dolasetron mesylát, meflochin, sertindol nebo cisaprid (viz bod 4.3).
U dětí nebyly provedeny žádné studie týkající se interakcí ziprasidonu s dalšími léčivými přípravky.
Léky ovlivňující centrální nervovou soustavu/alkohol
Vzhledem k primárním účinkům ziprasidonu je nezbytná opatrnost při užití v kombinaci s jinými léky s účinkem na centrální nervovou soustavu a alkoholem.
Vliv ziprasidonu na jiné léky
In vivo studie s dextromethorfanem neprokázala významnou inhibici CYP2D6 při plazmatických koncentracích nižších o 50%, než které byly zjištěny po podání 40 mg ziprasidonu 2x denně. Data získaná in vitro naznačují, že ziprasidon by mohl být mírným inhibitorem CYP2D6 a CYP3A4. Nicméně není pravděpodobné, že by ziprasidon klinicky významně ovlivňoval farmakokinetiku léčivých přípravků metabolizovaných izoformami cytochromu P450.
Perorální kontraceptiva - podání ziprasidonu nemělo za následek žádné významné změny farmakokinetiky estrogenové (ethinylestradiolu, substrátu CYP3A4) nebo progesteronové složky.
Lithium - současné podávání ziprasidonu nemělo žádný vliv na farmakokinetiku lithia.
Vzhledem k tomu, že podávání ziprasidonu a lithia může souviset se změnami vedení nervových impulzů v srdečním svalu, může tato kombinace zapříčinit riziko farmakodynamických interakcí včetně arytmií.
Existují pouze omezené údaje o současné léčbě stabilizátory nálady, karbamazepinem a valproátem.
Vliv jiných léků na ziprasidon
Inhibitor CYP3A4 ketokonazol (v dávce 400 mg denně) zvýšil sérové koncentrace ziprasidonu o méně než 40%. Sérové koncentrace S-methyl-dihydroziprasidonu a ziprasidon-sulfoxidu byly při předpokládaném Tmax ziprasidonu zvýšeny o 55%, resp. o 8%. Další prodloužení QTc nebylo pozorováno. Změny ve farmakokinetice v důsledku současného podání se silnými inhibitory CYP3A4 nejsou zřejmě klinicky významné, není proto vyžadována úprava dávky.
Léčba karbamazepinem v dávce 200 mg 2x denně po dobu 21 dnů snížila hladiny ziprasidonu o přibližně 35%.
Neexistují údaje o současné léčbě valproátem.
Antacida - opakované dávky antacid obsahujících hliník a hořčík, nebo cimetidin neměly klinicky významný účinek na farmakokinetiku ziprasidonu u nasycených pacientů.
Serotonergní léčivé přípravky
Byly popsány jednotlivé případy serotoninového syndromu, který se dočasně objevil při užívání ziprasidonu v kombinaci s jinými serotonergními léčivými přípravky, jako jsou léky ze skupiny SSRI (viz bod 5.1). Serotoninový syndrom je charakterizován zmateností, agitovaností, horečkou, pocením, ataxií, hyperreflexií, myoklonií a průjmem.
Vazba na bílkoviny
Ziprasidon se silně váže na plazmatické proteiny. Vazba ziprasidonu na plazmatické proteiny in vitro
nebyla ovlivněna ani warfarinem ani propanololem, což jsou 2 léky silně se vázající na plazmatické
proteiny, ani ziprasidon neovlivňoval vazbu těchto léků v plazmě u člověka. Proto je potenciál lékových interakcí se ziprasidonem z důvodu vytěsnění nepravděpodobný.
(cs)
|