salt:hasText
| - Poznámka: Aby byly identifikovány možné interakce, měly by být prověřeny preskripční informace současně užívaných léčivých přípravků.
Vliv jiných léčivých přípravků na přípravek Yosefinne
Interakce mezi perorálními kontraceptivy a jinými léčivými přípravky mohou vést k intermenstruačnímu krvácení a/nebo k selhání kontracepce. V literatuře byly popsány následující interakce.
Jaterní metabolismus
Interakce se mohou objevit s léky, které indukují jaterní enzymy, což může mít za následek zvýšenou clearance pohlavních hormonů (jedná se např. o fenytoin, barbituráty, primidon, karbamazepin, rifampicin, bosentan a léky proti HIV (např. ritonavir, nevirapin) a zřejmě také oxkarbazepin, topiramát, felbamát, griseofulvin, rifabutin a rostlinné přípravky obsahující třezalku tečkovanou ( Hypericum perforatum )). K maximální indukci enzymů obvykle dochází přibližně za 10 dní, ale může přetrvávat až 4 týdny po ukončení léčby těmito léky.
Interference s enterohepatální cirkulací
Selhání kontraceptiv bylo popsáno také při podávání jistých antibiotik (peniciliny a tetracykliny). Mechanismus tohoto účinku nebyl dosud objasněn.
Opatření
Ženy na krátkodobé léčbě přípravkem z kterékoli z výše uvedených skupin léků nebo jednotlivými léčivými látkami (léky indukující jaterní enzymy) kromě rifampicinu musí po dobu této léčby a ještě 7 dní po jejím vysazení užít navíc k COC ještě bariérovou metodu kontracepce.
Ženy, které jsou léčeny rifampicinem, by měly užívat kromě COC ještě jinou bariérovou metodu kontracepce po dobu této léčby a ještě 28 dní po jejím ukončení.
Ženám dlouhodobě léčeným léky obsahujícími účinné látky indukující jaterní enzymy se doporučuje ještě další spolehlivá nehormonální metoda antikoncepce.
Ženy léčené antibiotiky (kromě rifampicinu, viz výše) by měly používat bariérovou metodu ještě 7 dní po ukončení léčby.
Jestliže současné podávání jiného léku pokračuje i po spotřebování všech aktivních tablet ze stávajícího blistru, pak je třeba vynechat užívání následujících placebo tablet a začít užívat ihned další balení COC.
Hlavní metabolity drospirenonu v lidské plazmě se vytvářejí bez zapojení systému cytochromu P450. Je proto nepravděpodobné, že by inhibitory tohoto enzymového systému ovlivňovaly metabolismus drospirenonu.
Vliv přípravku Yosefinne na jiné léčivé přípravky
Orální kontraceptiva mohou ovlivnit metabolismus některých jiných léčivých látek. Mohou jejich plasmatické a tkáňové koncentrace buď zvyšovat (např. cyklosporin) nebo snižovat (např. lamotrigin).
Na základě výsledků z inhibičních studií in vitro a studií interakcí in vivo se zdravými dobrovolnicemi za použití omeprazolu, simvastatinu a midazolamu jako markérového substrátu lze konstatovat, že interakce drospirenonu v dávkách 3 mg s metabolismem jiných léčivých látek nejsou pravděpodobné.
Jiné interakce
U pacientek netrpících renální insuficiencí nebyl pozorován významný vliv současného užívání drospirenonu a inhibitorů ACE nebo nesteroidních protizánětlivých léků NSAID na sérový draslík. Současné podávání přípravku Yosefinne a antagonistů aldosteronu nebo draslík šetřících diuretik nebylo studováno. V takovém případě je třeba v prvním cyklu léčby sledovat hladinu sérového draslíku. Viz též bod 4.4.
Laboratorní vyšetření
Užívání kontracepčních steroidů může ovlivnit výsledky některých laboratorních testů, včetně biochemických parametrů jaterních, tyreoidálních, adrenálních a renálních funkcí, plazmatických hladin proteinů (vazebných), např. globulinu vázajícího kortikosteroid a lipid / lipoproteinové frakce, parametrů metabolismu uhlovodanů a parametrů koagulace a fibrinolýzy. Změny však obvykle zůstávají v rozmezí normálních laboratorních hodnot. Drospirenon svou mírnou antimineralokortikoidní aktivitou způsobuje zvýšení aktivity plazmatického reninu a plazmatického aldosteronu.
(cs)
|