salt:hasText
| - Nejčastěji hlášené nežádoucí účinky přípravku zahrnují sucho v ústech, překrvení očí (hyperémii) a pálení či píchání v očích, které se vyskytují u 22 až 25 % pacientů. Obvykle jsou přechodné a většinou nejsou tak závažné, aby muselo dojít k přerušení léčby.
V klinických sledováních se symptomy očních alergických reakcí vyskytovaly u 12,7 % subjektů (a vyvolaly nutnost vysazení léčby u 11,5 % subjektů), u většiny pacientů se objevily mezi 3. a 9. měsícem léčby.
U každé frekvenční skupiny jsou nežádoucí účinky uvedeny v sestupném pořadí závažnosti. Pro klasifikaci výskytu nežádoucích účinků byla použita následující terminologie: velmi časté (≥ 1/10); časté (≥ 1/100 až < 1/10); méně časté (≥ 1/1 000 to < 1/100); vzácné (≥ 1/10,000 až < 1/1 000); velmi vzácné (< 1/10 000), není známo (z dostupných údajů nelze určit).
Srdeční poruchy
Méně časté
palpitace/arytmie (včetně bradykardie a tachykardie)
Poruchy nervového systému
Velmi časté
bolest hlavy, ospalost
Časté
závratě, změny vnímání chuti
Velmi vzácné
synkopa
Poruchy oka
Velmi časté
podráždění oka (hyperémie, pálení a bodání, pruritus, pocit cizího tělíska, spojivkové váčky)
rozmazané vidění
alergická blefaritida, alergická blefarokonjuktivitida, alergická konjuktivitida, oční alergické reakce a folikulární konjuktivitida
Časté
místní podráždění ( hyperemie a edém očních víček, blefaritida , edém spojivek a výtok, bolest očí a slzení)
fotofobie
eroze a zabarvení rohovky
suchost očí
bledost spojivek
abnormální vidění
konjunktivitida
Velmi vzácné
iritida, mióza
Respirační, hrudní a mediastinální poruchy
Časté
respirační příznaky
Méně časté
suchost v nose
Vzácné
dyspnoe
Gastrointestinální poruchy
Velmi časté
suchost úst
Časté
gastrointestinální symptomy
Cévní poruchy
Velmi vzácné
hypertenze, hypotenze
Celkové poruchy a reakce v místě aplikace
Velmi časté
únava
Časté
astenie
Poruchy imunitního systému
Méně časté
systémové alergické reakce
Psychiatrické poruchy
Méně časté
deprese
Velmi vzácné
insomnie
Následující nežádoucí účinky byly zjištěny při použití brimonidinu v klinické praxi. Vzhledem k tomu, že jsou hlášeny dobrovolně z neznámé velikosti populace, nelze jejich četnost určit.
Poruchy oka
Není známo
iridocyklitida (přední uveitida)
pruritus očních víček
Poruchy kůže a podkožní tkáně
Není známo
Kožní reakce včetně erytém, edému tváře, pruritu, vyrážky a vazodilatace
Při použití brimonidinu jako součásti medikamentózní léčby vrozeného glaukomu se u novorozenců a malých dětí léčených brimonidinem vyskytovaly symptomy jeho předávkování jako je ztráta vědomí, letargie, somnolence, hypotenze, hypotonie, bradykardie, hypotermie, cyanóza, bledost, útlum dýchání a apnoe (viz bod 4.3).
Ve tříměsíčním sledování v rámci fáze 3 u dětí ve věku 2 - 7 let trpících glaukomem, který se nedařilo odpovídajícím způsobem zvládnout betablokátory, se při přídatné léčbě brimonidinem vyskytovala vysoká prevalence ospalosti (55%). U 8 % dětí šlo o závažný stav vedoucí u 13 % z nich k vysazení léčby. Výskyt ospalosti se snižoval se zvyšujícím se věkem s tím, že ve skupině 7letých byl nejnižší (25%), ale byl ovlivňován více hmotností a vyskytoval se častěji u dětí vážících < 20 kg (63%) ve srovnání s dětmi, jejichž hmotnost byla >20 kg (25%), (viz bod 4.4).
(cs)
|