Substituční léčbu hormony štítné žlázy je třeba provádět trvale, a to zejména v těhotenství a v období kojení. Přes rozsáhlé používání v těhotenství dosud nejsou známa rizika pro plod. Množství hormonů štítné žlázy, které se vylučuje do mateřského mléka při kojení, není natolik velké, aby vyvolalo rozvoj hypertyreózy nebo potlačení sekrece TSH u kojence, a to i při léčbě vysokými dávkami levothyroxinu.
V těhotenství se může u pacientek s hypotyreózou v důsledku působení estrogenů zvýšit potřeba levothyroxinu. V průběhu těhotenství a po jeho ukončení je proto třeba kontrolovat funkci štítné žlázy a v případě potřeby i upravit substituční dávku.
Používání levothyroxinu jako adjuvantní léčby k tyreostatické léčbě hypertyreózy je v těhotenství kontraindikováno, protože vyvolává potřebu vyšší dávky tyreostatik. Protože tyreostatika na rozdíl od levothyroxinu mohou procházet placentární bariérou, u plodu by mohla vyprovokovat hypotyreózu. Z tohoto důvodu se v případě hypertyreózy v těhotenství vždy používá pouze monoterapie nízkými dávkami tyreostaticky působících léčivých látek.
V těhotenství se nesmí provádět test suprese.
(cs)