salt:hasText
| - Farmakoterapeutická skupina: oftalmologikum, antiglaukomatikum a miotikum, betablokátor, timolol, kombinace,
ATC kód S01ED51
Mechanismus účinku
Batidor obsahuje dvě složky: dorzolamid-hydrochlorid a timolol-maleinát. Každá z těchto dvou složek zmírňuje zvýšený nitrooční tlak prostřednictvím snížení tvorby komorové vody a tohoto účinku dosahují různými mechanismy účinku.
Dorzolamid-hydrochlorid je silným inhibitorem lidské karboanhydrázy II. Inhibicí karboanhydrázy ve výběžcích ciliárního tělíska v oku snižuje tvorbu komorové vody, pravděpodobně prostřednictvím zpomalení tvorby bikarbonátových iontů a následným snížením transportu sodíku a tekutiny.
Timolol-maleinát je neselektivní blokátor beta-adrenergních receptorů. Přesný mechanismus účinku timolol-maleinátu na snížení nitroočního tlaku není v současné době přesně znám, ale studie s fluoresceinem a tonografické studie ukazují, že hlavní mechanismus účinku může mít souvislost se snížením tvorby komorové vody. V některých studiích bylo rovněž zaznamenáno mírné zvýšení odtoku komorové vody. Kombinovaný účinek těchto dvou přípravků vede ve srovnání s užíváním samotných přípravků k dalšímu snížení nitroočního tlaku.
Po lokálním podání snižuje přípravek Batidor nitrooční tlak, který může být spojen s glaukomem. Zvýšený nitrooční tlak je hlavním rizikovým faktorem v patogenezi rozvoje poškození optického nervu a glaukomatózní ztrátě zorného pole. Přípravek Batidor snižuje nitrooční tlak bez obvyklých nežádoucích účinků miotik, jako je šeroslepost, spasmus akomodace a zúžení zornic.
Farmakodynamické účinky
Klinický účinek:
Klinické studie trvající déle než 15 měsíců byly provedeny za účelem porovnat účinek kombinace dorzolamid/timolol ve formě očních kapek, roztoku užívaného dvakrát denně (ráno a večer) na snížení nitroočního tlaku se samostatně a v kombinaci 0,5% timolol a 2,0% dorzolamid u pacientů s glaukomem nebo nitrooční hypertenzí, pro které byla kombinovaná léčba vhodná. Ty zahrnovaly jak neléčené pacienty, tak pacienty, jejichž onemocnění nebylo adekvátně kontrolováno přípravkem s obsahem timololu v monoterapii. Většina pacientů byla před zahájením studie léčena topickým beta-blokátorem v monoterapii. V analýze kombinovaných studií byl účinek očních kapek s kombinací dorzolamidu a timololu, užívaný dvakrát denně na snížení nitroočního tlaku, výraznější než účinek přípravků 2% dorzolamid užívaný třikrát denně nebo 0,5% timolol dvakrát denně v monoterapii. Účinek očních kapek s kombinací dorzolamidu a timololu užívaný dvakrát denně na snížení nitroočního tlaku odpovídal účinku kombinované léčby dorzolamidem dvakrát denně a timolol dvakrát denně. Účinek očních kapek s obsahem dorzolamidu a timololu, užívaných dvakrát denně na snížení nitroočního tlaku byl prokázán při měření v různém čase během dne a tento účinek přetrvával během dlouhodobého podávání.
Pediatrická populace
Byla provedena tříměsíční kontrolovaná studie s primárním cílem prokázat bezpečnost 2% dorzolamid hydrochloridu, očního roztoku u dětí mladších 6 let. V této studii 30 pacientů mladších 6 let a starších 2 let, u kterých nebyl nitrooční tlak adekvátně kontrolován dorzolamidem nebo timololem v monoterapii ve formě očních kapek s kombinací dorzolamidu a timololu, podávaného rámci otevřené fáze studie. Účinnost u těchto pacientů nebyla stanovena. V této malé skupině pacientů byla aplikace očních kapek s kombinací dorzolamidu a timololu dvakrát denně obecně dobře snášena. Devatenáct pacientů dokončilo léčebnou fázi a 11 pacientů přerušilo léčbu vzhledem k operačnímu zákroku, změně medikamentózní léčby nebo z jiného důvodu.
(cs)
|