salt:hasText
| - PROSTIN 15M by měl být podáván odborným vyškoleným personálem ve zdravotnickém zařízení jen při striktním dodržování doporučeného dávkování.
Zvláštní opatrnosti je třeba při užití přípravku u pacientek s anamnézou astmatu, hypotenze, hypertenze, kardiovaskulárního, ledvinového nebo jaterního onemocnění, glaukomu, zvýšeného intraokulárního tlaku, anemie, žloutenky, diabetes mellitus nebo epilepsie.
U pacientek s kardiovaskulárním onemocněním (riziko poklesu krevního tlaku až kardiovaskulárního kolapsu, bradykardie), s anamnézou astmatu (riziko bronchokonstrikce) a s plicním onemocněním (možnost snížení plicního krevního průtoku a zvýšení arteriálního pulmonálního tlaku) musí být vyhodnocen poměr prospěchu a rizika léčby.
Při použití některých prostaglandinů byl vzácně hlášen kardiovaskulární kolaps; to je třeba vzít při podávání přípravku PROSTIN 15M v úvahu.
U pacientek léčených karboprost-trometamolem byl zaznamenán pokles obsahu arteriálního kyslíku pacientky. Doporučuje se, aby pacientky s kardiopulmonárními obtížemi byly během léčby sledovány a v případě potřeby jim byl podán kyslík.
U pacientek s předchozím poškozením dělohy je třeba (stejně jako u ostatních oxytocik) při užívání přípravku PROSTIN 15M zvláštní opatrnosti.
Citlivost dělohy na podání exogenních prostaglandinů je v třetím trimestru těhotenství výrazně zvýšena. Minimální dávka přípravku PROSTIN 15M, která vyvolá evakuaci dělohy v průběhu třetího trimestru, dosud nebyla určena.
PROSTIN 15M zřejmě nepůsobí přímo na fetoplacentární jednotku a proto by neměl být podáván v případě životaschopnosti plodu in utero . PROSTIN 15M by neměl být považován za abortivum.
Při podání antiemetik nebo antidiarrhoik před aplikací nebo současně s aplikací přípravku PROSTIN 15M dochází ke snížení velmi vysoké incidence nežádoucích gastrointestinálních účinků obvyklých při podávání prostaglandinů. Jejich podání by se mělo stát součástí léčby pacientek.
Užití přípravku PROSTIN 15M bývá spojeno s přechodnou pyrexií, která může souviset s hypothalamickou termoregulací. Zvýšení teploty o 1,1°C bylo pozorováno přibližně u 1/8 pacientek při dodržení doporučeného dávkovacího schématu.
Je obtížné rozlišit, zda případné zvýšení tělesné teploty je následkem endometritidy po abortu nebo je způsobeno podáním přípravku. Na základě zkušeností z používání přípravku v běžné praxi bude rozlišení více zřejmé. Zhruba 1/16 pacientek se zvýšenou tělesnou teplotou měla klinickou diagnózu endometritidu. Zvýšené teploty u dalších pacientek se vrátily k normálu do několika hodin od podání poslední injekce.
V některých případech spontánního potratu je evakuace dělohy neúplná. Po podání přípravku PROSTIN 15M lze očekávat neúplný potrat v 20% případů.
Při nedostatečném účinku přípravku PROSTIN 15M v případě ukončení těhotenství je nutné léčbu dokončit jinou metodou (viz bod 4.6).
Přesto, že poranění děložního hrdla je málo pravděpodobné, musí být vždy provedena jeho revize ihned po potratu.
Během studie, kdy byly zvířatům několik týdnů podávány vysoké dávky prostaglandinů skupiny E a F, byl zaznamenán výskyt proliferace kostní hmoty. Podobný účinek byl zaznamenán také u novorozenců, kterým byl dlouhodobě podáván prostaglandin E1. Výskyt stejného účinku v případě krátkodobého podávání přípravku PROSTIN 15M nebyl zaznamenán.
(cs)
|