salt:hasText
| - Vzniknou-li jakékoli znepokojivé příznaky (např. výrazný nezamýšlený úbytek hmotnosti, opakované zvracení, dysfagie, hematemeze nebo meléna) a v případě přítomnosti nebo podezření na přítomnost žaludečního vředu, nelze vyloučit malignitu, protože přípravek Esomeprazole Polpharma může mírnit její příznaky a oddálit tak správnou diagnózu.
Léčba inhibitory protonové pumpy může vést k určitému zvýšení rizika gastrointestinálních infekcí, jako jsou infekce vyvolané rody Salmonella nebo Campylobacter (viz bod 5.1).
Souběžné podávání účinné látky esomeprazol s atazanavirem se nedoporučuje (viz bod 4.5). Jestliže se kombinace atazanaviru s inhibitorem protonové pumpy považuje za nezbytnou, doporučuje se pečlivé klinické sledování, pokud se zvýší dávka atazanaviru na 400 mg se 100 mg ritonaviru; nesmí se překročit dávka 20 mg esomeprazolu.
Esomeprazol je inhibitor CYP2C19. Při zahajování nebo ukončování léčby účinnou látkou esomeprazol je nutno zvážit potenciální interakce s léky metabolizovanými prostřednictvím CYP2C19. Byla pozorována interakce mezi klopidogrelem a omeprazolem (viz bod 4.5). Klinický význam této interakce není jasný. Proto není souběžné použití esomeprazolu a klopidogrelu vhodné.
Inhibitory protonové pumpy, obzvláště pokud jsou podávány ve vysokých dávkách a dlouhodobě (déle než 1 rok), mohou mírně zvyšovat riziko zlomenin proximálního konce femuru, distálního konce předloktí a obratlů, zejména u starších osob a osob se známými rizikovými faktory. Podle výsledků observačních studií mohou inhibitory protonové pumpy zvyšovat celkové riziko fraktur o 10-40%. K tomuto zvýšení mohou částečně přispívat jiné rizikové faktory. Pacienti s rizikem osteoporózy mají být adekvátně léčeni a mají mít zajištěn dostatečný přísun vitaminu D a kalcia.
Hypomagnezémie
U pacientů léčených dlouhodobě inhibitory protonové pumpy, jako je esomeprazol, byly hlášeny případy závažné hypomagnezémie. Tito pacienti byli léčeni nejméně 3 měsíce, ve většině případů 1 rok.
Hypomagnezémie se může projevit závažnými příznaky, jako je únava, tetanie, delirium, křeče, závratě a ventrikulární arytmie. Počáteční příznaky však mohou být nenápadné a mohou být přehlédnuty. U většiny postižených pacientů došlo ke zlepšení stavu poté, co byla léčba inhibitorem protonové pumpy ukončena a zahájena suplementace magnéziem.
U pacientů, u nichž je plánována dlouhodobá léčba nebo kteří mají užívat inhibitor protonové pumpy společně s digoxinem nebo jinými látkami, které mohou působit hypomagnezémii (např. diuretika), je vhodné vyšetřit hladinu magnézia před zahájením léčby a opakovaně v jejím průběhu.
(cs)
|