salt:hasText
| - Vzhledem k možnosti značného poškození zdraví, k němuž může dojít v důsledku výskytu tromboembolie (viz. 4.8 „Nežádoucí účinky“), je třeba pečlivě zjistit všechny rizikové faktory (např. křečové žíly, dřívější výskyt zánětu žil a trombózy a dále srdečních chorob, značná nadváha, poruchy koagulace) u pacientky samotné stejně jako všechny případy tromboembolie, k nimž došlo v úzkém příbuzenstvu v mladším věku, a tyto rizikové faktory pak vzít v úvahu při rozhodování, zda tento přípravek může být užíván.
Kuřačky, které užívají pro zabránění početí přípravky obsahující hormony, jsou navíc vystaveny zvýšenému riziku, že dojde k rozvoji závažných následků vaskulárních onemocnění (např. infarkt myokardu, mozková příhoda). Riziko se zvyšuje s věkem a se spotřebou cigaret.
Proto by ženy starší než 30 let neměly po dobu užívání hormonálních přípravků pro zabránění početí kouřit. Nepřestanou-li kouřit, mají používat jiné kontracepční metody, obzvláště v těch případech, kdy existují ještě jiné rizikové faktory.
Podmínkou pro předepsání Minisistonu je pečlivě provedená anamnéza, celkové interní a gynekologické vyšetření, včetně vyšetření prsů a cytologického výtěru.
Při záznamu anamnézy ženy má být věnována zvláštní pozornost rodinné anamnéze u kardiovaskulárních chorob, diabetu, poruch koagulace, v osobní anamnéze pak dalším faktorům, jako je kouření a užívání léků.
Další vyšetření se doporučuje, vyplyne-li jeho potřeba z anamnézy, například hodnoty lipoproteinů, AT-III, stanovení proteinu C a proteinu S, orální glukózový toleranční test, vyšetření transamináz, oftalmoskopie.
Žena se má podrobovat interním a gynekologickým kontrolám každých 6 měsíců. Každých 6 až 12 měsíců by měla být provedena následující vyšetření: jaterní testy, lipidový metabolismus, vyšetření moče (bakteriurie, proteiny, glukóza), měření krevního tlaku.
Účinné látky Minisistonu procházejí do placenty a do plodu. Všechny dřívější studie ukázaly, že užívání přípravků obsahujících estrogen-progestagen v době těhotenství, i v rané fázi těhotenství, nezvyšuje riziko malformací. Přesto jsou pohlavní steroidy v době těhotenství kontraindikovány, protože poškození plodu nemůže být vyloučeno úplně. Proto před předepsáním hormonální kontracepce je třeba se ujistit, že žena není těhotná. Každá uživatelka má být poučena, poradit se s lékařem ihned, jakmile se nedostaví krvácení z odnětí.
Protože pohlavní steroidy a jejich metabolity přecházejí do mateřského mléka, kojící matky by neměly užívat hormonální kontraceptiva. Pozornost je třeba věnovat také skutečnosti, že kombinace estrogen-progestagen snižuje sekreci mléka.
Minimální věkovou hranici pro předepisování hormonální kontracepce u žen nelze stanovit. První užívání však má vycházet ze stupně biologické a psychické vyspělosti.
Tento přípravek obsahuje monohydrát laktosy (pacientky se vzácnými dědičnými problémy s intolerancí galaktosy, nedostatkem Lapp laktasy nebo malabsorpcí glukosy a galaktosy by tento přípravek neměly užívat) a sacharosu (pacientky se vzácnými dědičnými problémy s intolerancí fruktosy, malabsorpcí glukosy a galaktosy nebo sacharoso-izomaltasové deficienci by tento přípravek neměly užívat).
(cs)
|