salt:hasText
| - Při inhalaci Entonoxu mohou plynové bubliny (plynové emboly) a uzavřené tělní dutiny naplněné plynem expandovat, vlivem zvýšené schopnosti oxidu dusného difundovat. Entonox je proto v následujících případech kontraindikován:
U pacientů se známkami nebo příznaky pneumotoraxu, pneumoperikardia, závažného emfyzému, plynové embolie nebo zranění hlavy.
Po potápění v hloubkách s rizikem dekompresní nemoci (bubliny dusíku).
Po kardiopulmonárním bypassu s mimotělním oběhem nebo po koronárním bypassu bez mimotělního oběhu.
U pacientů časně po intraokulární injekci plynu (např. SF6, C3F8) dokud se plyn úplně nevstřebá, protože objem nebo tlak plynu se může zvýšit a následně způsobit slepotu.
U pacientů se závažnou dilatací gastrointestinálního traktu.
Entonox je rovněž kontraindikován:
U pacientů se srdečním selháním nebo srdeční dysfunkcí (např. po kardiochirurgickém zákroku), aby se zabránilo riziku dalšího zhoršení srdečních funkcí.
U pacientů s přetrvávajícími známkami zmatenosti, změněnými kognitívnimi funkcemi nebo s jinými příznaky, které by mohly souviset se zvýšeným nitrolebním tlakem, protože oxid dusný může nitrolební tlak ještě více zvýšit.
U pacientů se sníženým vědomím nebo sníženou schopností spolupracovat a řídit se pokyny kvůli riziku, že další sedace oxidem dusným může ovlivnit přirozené ochranné reflexy.
U pacientů s nedostatkem vitamínu B12 nebo kyseliny listové nebo s genetickou poruchou tohoto systému.
U pacientů se zraněním obličeje, u kterých může použití masky představovat problémy nebo riziko.
(cs)
|