salt:hasText
| - Při práci s oxidem dusným je třeba dodržovat zvláštní opatření. Oxid dusný by měl být podáván v souladu s místními předpisy.
Entonox se podává inhalací spontánně dýchajícím pacientům pomocí obličejové masky.
Podávání Entonoxu je řízeno dýcháním pacienta. Pokud je maska pevně držena okolo nosu a úst, vlivem dýchání se otevře tzv. nádechový ventil a Entonox proudí do dýchacích cest pacienta. Plyn je absorbován plícemi.
V zubním lékařství se doporučuje použít dvojitou masku, eventuálně se použije maska na nos nebo na nos i ústa s odpovídajícím odvodem nebo odvětráváním plynu.
Podávání endotracheální trubicí se nedoporučuje. Pokud má být Entonox podán pacientovi, který dýchá pomocí endotracheální trubice, podání může být provedeno pouze zdravotnickým personálem, který má dostatečné zkušenosti s podáváním anestézie.
Podávání Entonoxu by mělo začít krátce před požadovaným analgetickým účinkem. Nástup analgetického účinku je po 4-5 vdechnutích a maxima dosahuje po 2-3 minutách. Podávání Entonoxu by mělo pokračovat v průběhu celého bolestivého zákroku nebo tak dlouho, jak dlouho je požadována analgesie. Po ukončení podávání/inhalace, účinek mizí rychle během několika minut.
Podle individuální reakce pacienta na bolest může být potřebné přidání dalších analgetik.
Entonox může být podáván pouze personálem obeznámeným s jeho použitím. Podávání Entonoxu by mělo být prováděno pouze pod dohledem a s instrukcemi personálu, obeznámeného s příslušným vybavením a jeho účinky. Entonox by měl být podáván pouze pokud jsou zdroj kyslíku a vybavení na resuscitaci snadno dostupné
V ideálním případě si pacient sám drží masku, ze které Entonox inhaluje. Pacient by měl být poučen, že si má masku držet na obličeji a normálně dýchat. Toto je další bezpečnostní opatření, které má minimalizovat riziko předávkování. Pokud pacient z jakéhokoli důvodu vdechne víc Entonoxu než je nutné a je ovlivněna jeho bdělost, pacientovi maska odpadne a přeruší se tak podávání přípravku. Vdechováním okolního vzduchu účinek Entonoxu rychle mizí, takže pacient je v krátké době opět bdělý.
Entonox by měl být podáván především pacientům, kteří jsou schopni rozumět pokynům týkajících se použití masky a řídit se jimi.
Dětem nebo pacientům, kteří nejsou schopni rozumět pokynům a řídit se jimi, může být Entonox podáván pouze pod dohledem kompetentního zdravotnického personálu, který pomůže pacientovi držet masku a bude podávání aktivně sledovat. V takových případech může být Entonox podáván maskou s kontinuálním průtokem plynu. Toto podávání ovšem může být prováděno pouze za kontrolovaných podmínek kvůli riziku výrazné sedace pacienta a bezvědomí. Zařízení s kontinuálním průtokem plynu by mělo být použito pouze v přítomnosti kompetentního personálu a s dostupným zařízením, pomocí kterého je možné zvládnout příznaky výraznější sedace nebo snížené úrovně vědomí. Kdykoli je použit kontinuální průtok plynu, mělo by být bráno v úvahu riziko možné inhibice ochranných reflexů dýchacích cest a zdravotnický personál provádějící analgezii by měl být připraven zabezpečit dýchací cesty a asistovanou ventilaci.
Po skončení podávání má být pacient ponechán pod dohledem v klidu přibližně 5 minut nebo dokud není uspokojivě obnovena jeho pozornost/vědomí.
Entonox je možné podávat až po dobu 6 hodin bez sledování hematologických parametrů u pacientů bez rizikových faktorů. (viz 4.4. ).
(cs)
|