salt:hasText
| - Reprodukční toxikologie
Reprodukční studie na krysách a myších ukázaly, že při dávkách přibližně 50krát větších než je maximální doporučené dávkování pro člověka v mg/kg dochází ke zpoždění a prodloužení porodu a sníženému přežití mláďat.
Poruchy fertility
U krys neměla léčba amlodipinem žádný vliv na jejich plodnost (u samců 64 dní a u samic 14 dní před početím) a to v dávkách 10 mg/kg/denně (což je 8* násobně vyšší dávka, než je maximální doporučená dávka pro člověka 10 mg/m2). V jiné studii na krysách, byl samcům podáván amlodipin besilate po dobu 30 dní v dávce srovnatelné s lidským dávkováním na mg/kg, bylo pozorováno snížení plazmatických hladin testosteronu a folikulo-stimulačního hormonu a stejně tak i snížení hustoty spermií a počtu zralých spermatid a Sertoliho buněk.
Karcinogeneze, metageneze
U krys a myší, kterým byl v průběhu dvou let ve stravě podáván amlodipin v množství pro dosažení hladin denního dávkování 0,5, 1,25 a 2,5 mg/kg/denně, nebyla prokázána žádná karcinogenita. Nejvyšší dávky (pro myši podobná, pro krysydvakrát* vyšší než je doporučené klinické dávkování na 10 mg/m2) byly blízko maximální tolerované dávky pro myši, ale ne pro krysy.
Studie mutagenity neprokázaly závislost na dávkování jak na úrovni genů tak ani na úrovni chromosomů.
* na základě váhy pacienta 50 kg.
(cs)
|