salt:hasText
| - PARACETAMOL
Existuje riziko otravy, zejména u starších pacientů, malých dětí, pacientů s jaterním onemocněním při chronickém alkoholizmu a u pacientů s chronickou podvýživou. V těchto případech může být předávkování fatální.
Poškození jater může vzniknout u dospělého po požití 10 g paracetamolu a více. U pacientů s rizikovými faktory (viz níže) může vést k poškození jater požití již 5 g a více.
Rizikové faktory:
Když je pacient
dlouhodobě léčen karbamazepinem, fenobarbitalem, fenytoinem, primidonem, rifampicinem, třezalkou nebo jinými léky indukujícími jaterní enzymy.
nebo
při pravidelné konzumaci alkoholu v nadměrném množství
nebo
při vyčerpání zásob glutathionu např. poruchách výživy, cystické fibróze, HIV infekci, vyhladovění, kachexii.
Příznaky
Příznaky předávkování paracetamolem během prvních 24 hodin jsou bledost, nauzea, zvracení, anorexie a bolesti břicha. Poškození jater se stává zřetelným po 12-48 hodinách od požití. Mohou se objevit abnormality metabolizmu glukosy a metabolická acidóza. Při těžkých otravách se může při selhání jater rozvinout encefalopatie, hemoragie, hypoglykémie, edém mozku a smrt. K akutnímu selhání ledvin s akutní tubulární nekrózou, provázenou intenzivní bolestí v bederní oblasti, hematurií a proteinurií může dojít i při absenci těžkého poškození jater. Byly hlášeny kardiální arytmie a pankreatitidy.
Opatření
Při předávkování paracetamolem je nejdůležitější okamžitá léčba. Pacient by měl být neodkladně převezen do nemocnice, k přímému lékařskému pozorování, navzdory chybění závažných časných příznaků. Příznaky mohou být omezeny pouze na nauzeu a zvracení a nemusí odrážet tíži předávkování nebo riziko orgánového poškození. Opatření by měla být prováděna v souladu se stanovenými zásadami léčby.
Léčba živočišným uhlím by mohla být zvažována při předávkování, ke kterému došlo nejdéle před hodinou. Plazmatická koncentrace by se měla stanovit 4 hodiny nebo déle po požití (časnější koncentrace nejsou průkazné). Léčba N-acetylcysteinem může být použita až do 24 hodin po požití paracetamolu, avšak maximálního protektivního účinku je dosahováno během 8 hodin po požití. Účinnost antidota po této době prudce klesá. V případě potřeby se podává, podle stanoveného dávkovacího schematu, N-acetylcystein intravenózně. V odlehlé lokalitě, mimo nemocnici, může být vhodné, pokud není přítomné zvracení, perorální podání methioninu. Ošetření pacientů se závažnou jaterní dysfunkcí by se po uplynutí 24 hodin od požití mělo konzultovat s Toxikologickým informačním střediskem nebo jaterní jednotkou.
FENYLEFRIN-HYDROCHLORID
Příznaky předávkování fenylefrinem zahrnují podrážděnost, bolesti hlavy, zvýšení krevního tlaku spojeného s reflexní bradykardií a arytmií.
Zvýšení krevního tlaku by mělo být léčeno antagonisty alfa-receptorů jako je intravenózní fentolamin.
Snížení krevního tlaku by mohlo reflexním mechanizmem vést ke zvýšení srdeční frekvence, ale tu je možné v případě potřeby snížit podáním atropinu.
GUAJFENESIN
Lehké až středně těžké předávkování může vyvolat závratě a gastrointestinální poruchy. Velmi vysoké dávky mohou vyvolat excitaci, zmatenost a respirační depresi. U pacientů, kteří užívají velké množství přípravků obsahujících guajfenesin, byly hlašeny ledvinové kameny.
Léčba je symptomatická, zahrnuje žaludeční laváž a obecná podpůrná opatření.
(cs)
|