salt:hasText
| - Při MR vyšetřeních mají být vzata v úvahu obvyklá bezpečnostní opatření, tzn. MR vyšetření nemá být prováděno u pacientů se srdečním stimulátorem, feromagnetickými implantáty nebo používajících insulinovou pumpu.
Přípravek Magnegita není určen pro intratekální použití a musí být použit jednorázově.
V ideálním případě by injekce měla být aplikována pacientovi v poloze vleže. Následujících 30 minut po podání přípravku by měl být pacient pod lékařským dohledem, neboť v této době je největší pravděpodobnost výskytu nežádoucích reakcí.
S ohledem na výskyt nežádoucích reakcí může být aplikace tohoto přípravku prováděna pouze tam, kde je kvalifikovaný personál s dostatečnými zkušenostmi s případy náhlých nežádoucích reakcí vyvolaných podáním kontrastních látek (např. reakcí z přecitlivělosti, záchvaty), vybavený odpovídajícími léky a zdravotnickými prostředky (např. endotracheální trubice a ventilátor).
Reakce z přecitlivělosti
Magnegita může, podobně jako ostatní kontrastní látky podávané intravenózně, vyvolat reakce z přecitlivělosti, anafylaktické reakce nebo jiné idiosynkratické reakce charakterizované kardiovaskulárními, dýchacími nebo kožními poruchami. Velmi vzácně se mohou objevit závažné reakce včetně šoku.
Většina těchto reakcí se vyskytuje do 30 minut po podání přípravku, avšak, stejně jako v případě jiných kontrastních látek, je nutno počítat s možným, třebaže vzácným, výskytem opožděných nežádoucích reakcí (po několika hodinách až dnech).
Objeví-li se reakce z přecitlivělosti, je nutno okamžitě přerušit podávání kontrastní látky a je-li to nezbytné, zahájit intravenózní symptomatickou léčbu. Během celého vyšetření se doporučuje vložit flexibilní zavedený katétr.
U pacientů, u nichž se reakce na kontrastní látky vyskytly již dříve, s bronchiálním astmatem nebo dispozicí k alergiím v anamnéze, je třeba před aplikací přípravku Magnegita pečlivě zvážit poměr rizika a prospěchu, neboť dosavadní zkušenosti ukazují, že tito pacienti trpí reakcemi z přecitlivělosti mnohem častěji než ostatní.
Je třeba uvážit premedikaci antihistaminiky a/nebo glukokortikoidy.
Pacienti užívající beta‑blokátory
Je třeba poznamenat, že u pacientů léčených beta‑blokátory nemusí podání beta‑agonistů, které se obvykle používají k léčbě reakcí z přecitlivělosti, vyvolat žádoucí klinickou odezvu.
Pacienti s kardiovaskulárním onemocněním
U pacientů s kardiovaskulárním onemocněním (např. těžké srdeční selhání, onemocnění koronárních tepen) je větší tendence k těžkým až fatálním projevům reakcí z přecitlivělosti.
Pacienti s poruchami centrálního nervového systému
U nemocných trpících záchvatovými stavy nebo intrakraniálními lézemi je třeba počítat s větším rizikem vzniku záchvatů při vyšetření, i když tento jev byl po aplikaci dimeglumin‑gadopentetátu pozorován velmi zřídka.
Zhoršená funkce ledvin
Před aplikací přípravku Magnegita musí být u všech pacientů proveden pomocí
laboratorních testů skrínink zaměřený na poruchy funkce ledvin.
U pacientů s akutní nebo chronickou závažnou poruchou funkce ledvin (GFR < 30 ml/min/1,73 m2)
byly v souvislosti s použitím přípravku Magnegita a některých dalších kontrastních látek s
obsahem gadolinia hlášeny případy nefrogenní systémové fibrózy (NSF). Ve zvýšené míře jsou
ohroženi pacienti, kteří podstupují transplantaci jater, a to proto, že incidence akutního selhání ledvin
je v této skupině vysoká. Proto se Magnegita nesmí používat u pacientů se závažnou renální
insuficiencí, v perioperačním období transplantace jater a u novorozenců (viz bod 4.3).
Riziko vzniku NSF u pacientů se středně závažnou poruchou funkce ledvin (GFR 30–59 ml/min/1,73 m2) není známo. Proto se u pacientů se středně závažnou poruchou funkce ledvin může Magnegita použít pouze po pečlivém zvážení rizika/prospěchu.
Hemodialýza krátce po podání Magnegita může být vhodným postupem k odstranění
Magnegity z těla. Neexistují důkazy na podporu zahájení hemodialýzy k prevenci nebo k léčbě
NSF u pacientů, kteří hemodialýzu dosud nepodstupují.
Novorozenci a kojenci
Použití přípravku Magnegita je u novorozenců ve věku do 4 týdnů kontraindikováno (viz bod
4.3). U kojenců ve věku do 1 roku se, vzhledem k nezralosti ledvin, smí přípravek Magnegita
použít pouze po pečlivé úvaze.
Starší pacienti
U starších pacientů může být renální clearance dimeglumin‑gadopentetátu zhoršená, proto je velmi důležité, aby byl u pacientů ve věku 65 let a starších proveden skrínink zaměřený na poruchy funkce ledvin .
(cs)
|