salt:hasText
| - Leukeran je účinné cytotoxické léčivo určené k použití pouze pod dozorem lékařů majících zkušenosti s podáváním takovýchto léčiv.
Imunizace živými vakcínami může u imunokomprimovaných pacientů potenciálně způsobit infekci. Imunizace živými vakcínami se proto u pacientů léčených Leukeranem nedoporučuje.
Bezpečné zacházení s tabletami Leukeran je popsáno v oddílu 6.6. Návod k použití.
Sledování
Protože Leukeran může způsobit ireverzibilní myelosupresi, je nutné během léčby tímto přípravkem u pacientů provádět pravidelné kontroly krevního obrazu.
Leukeran v terapeutických dávkách působí pokles počtu lymfocytů. Jeho účinek na počty neutrofilů, trombocytů a na hladiny hemoglobinu je menší.
Leukeran se nemusí vysadit hned při prvních známkách poklesu neutrofilů, je však nutné mít na paměti, že tento pokles může pokračovat ještě 10 i více dnů po poslední dávce.
Leukeran se nemá podávat pacientům, kteří nedávno podstoupili radioterapii nebo dostávali jiná cytotoxická léčiva.
Je-li přítomna lymfocytová infiltrace kostní dřeně nebo je-li kostní dřeň hypoplastická, nemá denní dávka chlorambucilu překročit 0,1 mg/kg tělesné hmotnosti.
Zvlášť pečlivě musejí být po podání přípravku Leukeran sledovány děti s nefrotickým syndromem, pacienti, jimž byly předepsány vysokodávkové pulsní léčebné režimy, a pacienti s konvulzivní poruchou v anamnéze, protože u těchto nemocných je zvýšené riziko výskytu konvulzí.
Renální dysfunkce
Pacienty se známkami renální dysfunkce je nutné obzvlášť pečlivě sledovat, protože jsou náchylní k přídatné myelosupresi související s azotemií.
Hepatální dysfunkce
Metabolismus chlorambucilu je dosud předmětem zkoumání.
U pacientů s masivní hepatální dysfunkcí je třeba zvážit redukci dávkování.
Mutagenita a karcinogenita
Bylo prokázáno, že chlorambucil u člověka způsobuje chromatidové nebo chromosomální aberace.
Zejména při dlouhodobém užívání byly hlášeny akutní sekundární hematologické malignity (především leukémie a myelodysplastický syndrom) (viz Nežádoucí účinky).
Při porovnání souboru pacientek s ovariálním karcinomem léčených alkylačními léčivy se souborem pacientek, které při stejné diagnóze nebyly léčeny tímto typem léčiv, bylo zjištěno, že použití alkylačních léčiv (včetně chlorambucilu) významně zvýšilo výskyt akutní leukemie.
U malé části nemocných dostávajících chlorambucil jako dlouhodobou adjuvantní terapii karcinomu mammy byl hlášen vznik akutní myeloidní leukemie.
Uvažuje-li se o léčebném použití chlorambucilu, je nutné zvážit poměr mezi leukemogenním rizikem a potenciální terapeutickou prospěšností.
(cs)
|