salt:hasText
| - Inhibitory monoaminooxidázy nebo léčiva s anticholinergní složkou účinku, např. amantadin, antihistaminika, fenothiazinová léčiva a tricyklická antidepresiva, mohou způsobit zesílení anticholinergních účinků procyklidinu.
Léčiva s cholinergními vlastnostmi, např. takrin, mohou zmenšovat terapeutickou odezvu na procyklidin. Navíc, přípravky s anticholinergními vlastnostmi mohou působit antagonicky na parasympatomimetika.
Současná aplikace procyklidinu s některými neuroleptiky (jestliže byl procyklidin užíván ke korekci extrapyramidových příznaků vyvolaných neuroleptiky) byla spojena s poklesem plazmatických koncentrací neuroleptika. Není však pravděpodobné, že by tento pokles byl spojen s významným omezením klinického účinku.
Přípravky s anticholinergními vlastnostmi mohou snížit produkci slin vedoucí k pocitu sucha v ústech a teoreticky vést ke snížení absorpce a léčebného účinku sublingválních nebo bukálních tablet nitrátů.
Anticholinergika, včetně procyklidinu, mohou zeslabovat účinek současně užívaných přípravků s obsahem levodopy, a to v důsledku zpomalení evakuace žaludku navozeného anticholinergiky, které vede k intenzivnější degradaci levodopy v žaludku.
Anticholinergický účinek, jako u procyklidinu, může antagonizovat gastrointestinální účinky cisapridu a metoklopramidu.
Procyklidin může zesilovat vagolytický účinek chinidinu.
Anticholinergika mohou omezovat absorpci ketokonazolu.
Vzácně se vyskytly případy, kdy expozice vysokým teplotám okolního prostředí při vysoké vlhkosti vzduchu vedla u pacientů léčených současně fenothiazinovým léčivem a anticholinergikem k hyperpyrexii.
Denní podávání paroxetinu významně zvyšuje plazmatickou hladinu procyklidinu. Je-li anticholinergický účinek zřetelný, dávka procyklidinu by se měla snížit.
(cs)
|