salt:hasText
| - Nefrotoxické látky:
Souběžné podávání nefrotoxických (např. cefalosporiny, aminoglykosidy, amfotericin B nebo kontrastní látky) nebo ototoxických (např. aminoglykosidy) léčivých přípravků bude potencovat toxický účinek cisplatiny na ledviny. Během léčby a po léčbě cisplatinou je třeba opatrnosti zejména u látek vylučovaných převážně ledvinami, např. u cytotoxických látek, jako je bleomycin a methotrexát, z důvodu potenciálně sníženého vylučování ledvinami.
Renální toxicita ifosfamidu může být vyšší, pokud se používá s cisplatinou nebo u pacientů, kteří dříve dostávali cisplatinu.
Pokles hladin lithia v krvi byl zaznamenán v několika případech po léčbě cisplatinou v kombinaci s bleomycinem a etoposidem. Proto se doporučuje monitorovat hladiny lithia.
Vznik nefrotoxicity způsobené cisplatinou může být výraznější při souběžné léčbě antihypertenzivy, která obsahují furosemid, hydralazin, diazoxid a propranolol.
Může být nezbytné upravit dávkování allopurinolu, kolchicinu, probenecidu nebo sulfinpyrazonu, pokud se používají s cisplatinou, protože cisplatina způsobuje zvýšené sérové koncentrace kyseliny močové.
S výjimkou pacientů, kteří dostávají cisplatinu převyšující 60 mg/m2, jejichž vylučování moči je menší než 1000 ml za 24 hodin, neměla by se používat forsírovaná diuréza kličkovými diuretiky s ohledem na možné poškození ledvin a ototoxicitu.
Simultánní užívání ifosfamidu způsobuje zvýšené vylučování proteinů.
Ototoxické látky:
Souběžné podání ototoxických (např. aminoglykosidy, kličková diuretika) léčivých přípravků může potencovat toxický vliv cisplatiny na sluchové funkce. S výjimkou pacientů, kteří dostávají cisplatinu převyšující 60 mg/m2 a jejichž vylučování moči je menší než 1000 ml za 24 hodin, neměla by se používat forsírovaná diuréza kličkovými diuretiky s ohledem na možné poškození ledvin a ototoxicitu.
Ifosfamid může zhoršit cisplatinou způsobenou ztrátu sluchu.
Oslabené živé vakcíny:
Vakcína proti žluté zimnici je přísně kontraindikována kvůli riziku fatálního systémového vakcinačního onemocnění (viz bod 4.3). S ohledem na riziko celkového onemocnění se doporučuje použití neaktivní vakcíny, pokud je k dispozici.
Použití vakcín s živým virem se nedoporučuje při podání během tří měsíců po ukončení léčby cisplatinou.
Perorálními antikoagulační přípravky:
V případě simultánního použití perorální antikoagulace se doporučuje pravidelně kontrolovat INR.
Antihistaminika, fenothiaziny a další:
Souběžné použití antihistaminik, buklizinu, cyklizinu, loxapinu, meklozinu, fenothiazinů, thioxanthenů nebo trimethobenzamidů může maskovat příznaky ototoxicity (jako je závratě a tinnitus).
Antikonvulziva:
Sérové koncentrace antikonvulziv mohou během léčby cisplatinou zůstat na subterapeutických úrovních.
Cisplatina může snížit vstřebávání fenytoinu s následnou sníženou kontrolou epilepsie, pokud se fenytoin podává jako souběžná léčba. Během léčby cisplatinou je přísně kontraindikováno zahájení nové antikonvulzivní léčby fenytoinem (viz bod 4.3).
Kombinace pyridoxinu + altretaminu:
Během randomizované studie léčby pokročilého karcinomu ovarií byl čas odpovědi negativně ovlivněn, pokud se pyridoxin používal v kombinaci s altretaminem (hexamethylmelaminem) a cisplatinou.
Paklitaxel:
Je doloženo, že léčba cisplatinou před infuzí s paklitaxelem může snižovat clearance paklitaxelu o 70 – 75%, a proto může zvýšit neurotoxické účinky (u 70% pacientů nebo více).
Ostatní:
Současné použití myelosupresiv nebo záření zvýší účinky myelosupresivní aktivity cisplatiny.
Cisplatina podávaná v kombinaci s bleomycinem a vinblastinem může vést k vzniku Raynaudova fenoménu.
Ve studii pacientů s rakovinou s metastazujícími nebo pokročilými nádory indukoval docetaxel v kombinaci s cisplatinou závažnější neurotoxické účinky (závislé na dávce a senzorické) než jiné léky, jako jediná látka v podobných dávkách.
Chelatační látky, jako je penicilamin, mohou snížit účinnost cisplatiny.
Při souběžném použití cisplatiny a cyklosporinu je třeba brát ohled na nadměrnou imunosupresi s rizikem lymfoproliferace.
(cs)
|