salt:hasText
| - Těhotenství
Použití inhibitorů ACE se během prvního trimestru těhotenství nedoporučuje (viz bod 4.4). Použití inhibitorů ACE je během druhého a třetího trimestru těhotenství kontraindikováno (viz body 4.3 a 4.4)
Epidemiologické důkazy týkající se rizika teratogenity po expozici inhibitorům ACE během prvního trimestru těhotenství nejsou jednoznačné; malé zvýšení rizika však vyloučit nelze. Kromě případů, kdy je další léčba inhibitorem ACE považována za nezbytnou, musí pacientky plánující otěhotnění přejít na alternativní způsoby antihypertenzní léčby, u nichž byl stanoven bezpečnostní profil pro použití v těhotenství. Pokud je těhotenství zjištěno, měla by být léčba inhibitory ACE ihned ukončena a, pokud je to vhodné, zahájena alternativní léčba.
Je známo, že expozice inhibitorům ACE během druhého a třetího trimestru vede u lidí ke vzniku fetotoxicity (snížení renálních funkcí, oligohydramnion, zpomalení osifikace lebky) a neonatální toxicity (selhání ledvin, hypotenze, hyperkalémie) (viz také bod 5.3 'Předklinické údaje vztahující se k bezpečnosti'). Pokud v době od druhého trimestru těhotenství k expozici inhibitoru ACE došlo, doporučuje se provést ultrazvukovou kontrolu renálních funkcí a lebky. Děti, jejichž matky užívaly inhibitory ACE, je nutno pečlivě sledovat s ohledem na hypotenzi (viz také body 4.3 a 4.4).
Kojení:
Protože nejsou k dispozici žádné informace týkající se užívání perindopril-erbuminu během kojení, perindopril-erbumin se nedoporučuje a dává se přednost alternativní léčbě s lépe prokázaným bezpečnostním profilem během kojení, zejména při kojení novorozence nebo předčasně narozeného dítěte.
(cs)
|