salt:hasText
| - Nežádoucí účinky jsou klasifikovány podle frekvence jejich výskytu. Ta je definována takto:
Velmi časté: ≥ 1/10
Časté: ≥ 1/100 až < 1/10
Méně časté: ≥ 1/1 000 až <1/100
Vzácné: ≥ 1/10 000 až < 1/1 000
Velmi vzácné: <1/10 000
Není známo: z dostupných údajů nelze určit
Poruchy oka:
Po použití přípravku může dojít k pálení a píchání v oku, k projevům lehkého podráždění oka jako je nejasné vidění, pocit cizího tělesa v oku, svědění anebo alergická reakce.
Nežádoucí účinky přípravku Predni-POS jsou závislé na dávkování a délce terapie. Při dlouhodobém používáni mohou kortikosteroidy u geneticky predisponovaných pacientů vyvolat
zvýšení nitroočního tlaku, jehož hodnoty se po vysazení přípravku opět upraví. Při terapii se doporučuje pravidelné sledování nitroočního tlaku.
Stejně tak je nutná i kontrola stavu rohovky – používání glukokortikoidů může vést k jejímu ztenčení až perforacím. Ve vzácných případech došlo při dlouhodobém používání k zakalení rohovky.
Na základě snížení imunity může při léčbě neinfekčních zánětů docházet k vyvolání sekundární infekce. Při použití kortikoidů bez současné adekvátní léčby antibiotiky může dojít k maskování nebo zhoršení očních infekčních onemocnění. Průběh akutní hnisavé oční infekce může být po nasazení přípravku Predni-POS maskován nebo zhoršen.
Léčba kortikosteroidy může vést ke zhoršení vyvolání virové infekce v oku (mezi jiným Herpes simplex). Používání očních kapek, obsahujících prednisolon by mělo být u pacientů s prodělaným onemocněním Herpes simplex pod pečlivou kontrolou (viz. 4.3 Kontraindikace).
Oční kapky zejména s vyšší koncentrací a při dlouhodobé léčbě zpomalují hojení ran. Jejich používání může způsobit vznik akutní uveitidy (iritidy).Při lokálním používání kortisonů byly hlášeny případy keratitidy, konjunktivitidy, ztenčení rohovky, mydriázy, ztráty akomodace a ptózy.
Při dlouhodobém používání kortikosteroidů se mohou často vyskytnout infekce rohovky, vyvolané choroboplodnými houbami; možnost napadení choroboplodnými houbami musí být zvážena při každé perzistující ulceraci rohovky. Při podezření na tuto možnost je nutné provést
kontrolní vyšetření a pokud do dvou dnů nedojde ke zlepšení příznaků, mělo by být zváženo další pokračování léčby.
Dlouhodobé topické podávání glukokortikodů do spojivkového vaku může vyvolat ireverzibilní zadní subkapsulární kataraktu.
(cs)
|