salt:hasText
| - Akutní toxicita přípravku PLATIDIAM byla studována na myších a krysách. Jako srovnávací standard byl použit přípravek Cisplatyl (RHONE-POULENC RORER BELLON). Rozdíly v akutní toxicitě mezi oběma přípravky nejsou signifikantně významné.
Toxicita cisplatiny po opakovaném podání byla testována u potkanů a psů. Projevila se útlumem hematopoézy, ale změny v krevním obraze nebyly závažné, život ohrožující. U zdravých psů nebyly pozorovány významné klinické změny, avšak u jedinců, kteří jevili známky poškození ledvin už před pokusem, vedlo zhoršení renální insuficience k úhynu. Pitva prokázala výrazné patologické změny pouze na orgánech uhynulých zvířat (hemoragie, glomerulonefritis, dystrofie jater). Sledování změn v biochemických a hematologických parametrech ukázalo, že počáteční snížení hodnot těchto parametrů bylo reverzibilní.
Vzhledem k tomu, že nefrotoxicita cisplatiny je u lidí hlavním nežádoucím účinkem omezujícím dávkování, byla provedena studie na prasatech, zaměřená na sledování stupně ledvinového poškození v závislosti na dávce cisplatiny, způsobu podání a hydratačním režimu. Bylo prokázáno, že hydratační režim má pro přežití tubulárního epitelu větší význam než celková dávka cisplatiny a způsob jejího podání.
Cytogenetické studie in vitro na lymfocytech lidské periferní krve prokázaly, že cisplatina má významné mutagenní účinky a to již v dávkách o řád nižších, než jsou terapeutické.
(cs)
|