salt:hasText
| - V přítomnosti jakýchkoli varovných příznaků (například významný neplánovaný úbytek hmotnosti, opakované zvracení, dysfagie, hematemeze nebo meléna) a při podezření nebo výskytu žaludečního vředu je třeba vyloučit malignitu – léčba esomeprazolem může příznaky zmírnit a tak zpozdit diagnostikování choroby.
Dlouhodobě léčené pacienty (zvláště déle než rok) je třeba pravidelně sledovat.
Pacienty užívající přípravek dle potřeby poučte, aby vás kontaktovali, pokud se charakter potíží změní. Při předepisování esomeprazolu k užívání podle potřeby pacienta vezměte v úvahu možné interakce s jiným farmaceutickými přípravky vzhledem ke kolísání plazmatické koncentrace esomeprazolu, viz bod 4.5.
Při předepisování esomeprazolu k eliminaci Helicobacter pylori zvažte možné interakce s ostatními léky této terapie. Klaritromycin je silným inhibitorem CYP3A4; zvažte proto kontraindikace a interakce klaritromycinu, pokud budete tyto tři léky podávat současně s jinými přípravky metabolizovanými tímto cytochromem (například cisaprid).
Léčba inhibitory protonové pumpy může vést k lehce zvýšenému riziku gastrointestinálních infekcí, například druhy Salmonella a Campylobacter (viz bod 5.1).
Současné podávání esomeprazolu a atazanaviru se nedoporučuje (viz bod 4.5). Jestliže je kombinace atazanaviru s inhibitorem protonové pumpy nezbytná, doporučuje se pečlivé klinické sledování a zvýšení dávky atazanaviru na 400 mg a 100 mg ritonaviru; nepřekračujte dávku 20 mg.
Esomeprazol je inhibitor cytochromu CYP2C19. Při zahájení nebo ukončení terapie esomeprazolem zvažte možné interakce při současném užívání přípravků metabolizovaných cytochromem CYP2C19. Interakce byly zjištěny mezi clopidogrelem a omeprazolem (viz bod 4.5). Klinický význam této interakce není znám. Z bezpečnostních důvodů se však nedoporučuje podávat esomeprazol současně s clopidogrelem.
Interference s laboratorními testy
Zvýšená hladina CgA může komplikovat vyšetření při podezření na neuroendokrinní tumor. Esomeprazol proto dočasně vysaďte přinejmenším pět dní před měřením CgA.
Esomeprazol, jako všechny léky blokující tvorbu kyselin, může způsobovat hypo- a achlorhydrii a tím narušovat absorpci vitamínu B12 (kyanokobalaminu). Tento fakt zvažte u pacientů se sníženou zásobou této látky nebo rizikem její omezené absorpce při dlouhodobé terapii.
Inhibitory protonové pumpy, zvláště při podávání ve vysokých dávkách a dlouhodobě (>1 rok), mohou zvýšit riziko fraktur kyčle, zápěstí a na páteři, vesměs u starších pacientů nebo v přítomnosti jiných uznávaných rizikových faktorů. Popisné studie naznačují, že inhibitory protonové pumpy mohou zvýšit celkové riziko fraktur o 10–40 %. Část tohoto nárůstu může být způsobena jinými rizikovými faktory. U pacientů ohrožených osteoporózou je nutno zajistit péči podle aktuálních klinických směrnic a také přiměřený příjem vitamínu D a vápníku.
Hypomagnezémie:
Silná hypomagnezémie byla hlášena u pacientů léčených inhibitory protonové pumpy (jako je esomeprazol) přinejmenším po tři měsíce, ve většině případů se jednalo o rok. Závažné projevy hypomagnezémie, například únava, tetanie, delirium, křeče, závratě a komorová arytmie, se mohou objevit pozvolna a být přehlédnuty. U většiny postižených se hypomagnezémie zlepšila podáním substitučního hořčíku a vysazením inhibitorů protonové pumpy (PPI).
U pacientů, kde se očekává dlouhodobá léčba PPI nebo jejich užívání s digoxinem nebo přípravky způsobujícími hypomagnezémii (například diuretiky), zvažte změření hladiny hořčíku před zahájením léčby PPI a dále pravidelně během léčby.
(cs)
|