salt:hasText
| - Pouze pro oční podání
Prolongované použití kortikosteroidů může vést k oční hypertenzi a/nebo glaukomu s následným poškozením optického nervu, k poruchám zorného pole a zrakové ostrosti a ke vzniku zadněkomorové subkapsulární katarakty. U pacientů, kteří jsou dlouhodobě léčeni očními kortikosteroidy, je třeba často a pravidelně kontrolovat nitrooční tlak.
Kortikosteroidy mohou snížit rezistenci a přispět k rozvoji očních infekcí a mohou zamaskovat klinické příznaky infekce, čímž brání rozpoznání neúčinnosti antibiotik. Je nutné mít na zřeteli možnosti plísňové infekce u pacientů s přetrvávajícími rohovkovými vředy, kteří byli nebo jsou léčeni těmito léky, a léčbu kortikosteroidy je třeba přerušit, pokud se plísňová infekce objeví.
Topické kortikosteroidy mohou zpomalit hojení poranění rohovky.
Je známo, že u těchto onemocnění, při kterých dochází ke ztenčení rohovky nebo skléry, může při podávání topických kortikosteroidů dojít k perforaci.
Při léčbě stromální keratitidy nebo uveitidy způsobené virem herpes simplex používejte s velkou opatrností a pouze v kombinaci s antivirovou léčbou; pravidelné mikroskopické vyšetření pomocí štěrbinové lampy je nezbytné.
Během léčby zánětu oka se nedoporučuje nosit kontaktní čočky. Přípravek FLAREX navíc obsahuje konzervační látku benzalkonium-chlorid, která může způsobit podráždění oka, a je známo, že tato látka zabarvuje měkké kontaktní čočky. Zabraňte styku s měkkými kontaktními čočkami. Pacienty je třeba poučit, aby si před aplikací přípravku FLAREX kontaktní čočky vyjmuli a po vkápnutí přípravku počkali 15 minut, než si kontaktní čočky opět nasadí.
Léčba by neměla být předčasně přerušena nebo ukončena, neboť náhlé vysazení vysokých dávek očních kortikosteroidů může vyvolat obnovení zánětu; ačkoli až dosud nebyl takový případ při používání přípravku FLAREX popsán.
(cs)
|