salt:hasText
| - Interakce
Interakce mezi hormonální antikoncepcí a jinými léčivými přípravky mohou vést k intermenstruačnímu krvácení a/nebo k selhání antikoncepčního účinku. Následující interakce byly hlášeny v literatuře (převážně u kombinovaných kontraceptiv, ale příležitostně také u kontraceptiv obsahujících pouze progestogeny).
Jaterní metabolismus: Mohou se objevit interakce s léčivými přípravky indukujícími mikrosomální enzymy, což může mít za následek zvýšenou clearence pohlavních hormonů (je tomu tak u hydantoinů (např. fenytoin), barbiturátů (např. fenobarbital), primidonu, karbamazepinu, rifampicinu a pravděpodobně také u oxkarbamazepinu, rifabutinu, topiramátu, felbamátu, ritonaviru, nelfinaviru, griseofulvinu a přípravků obsahujících třezalku tečkovanou (Hypericum perforatum)).
K maximální indukci enzymů nedochází v prvních 2-3 týdnech podávání, ale poté může přetrvávat ještě nejméně 4 týdny po vysazení.
Ženy, které jsou léčeny některým z výše uvedených léčivých přípravků, mají současně s přípravkem Desogestrel Stada dočasně používat metodu bariérové antikoncepce.
Bariérová metoda má být používána po dobu souběžného podávání léčivých přípravků indukujících mikrosomální enzymy a dále ještě 28 dní po jejich vysazení. U žen, které jsou dlouhodobě léčeny přípravky indukujícími jaterní enzymy, se má zvážit převedení na nehormonální metodu antikoncepce.
Při podávání aktivního uhlí může dojít ke snížení absorpce steroidů obsažených v tabletách, a tím i ke snížení antikoncepčního účinku. Za takových podmínek platí opatření používaná při vynechání tablety, jak je uvedeno v bodě 4.2.
Přípravky hormonální antikoncepce mohou interferovat s metabolismem jiných léčivých přípravků. Na základě toho se jejich plasmatické a tkáňové koncentrace mohou buď zvýšit (např. cyklosporin) nebo snížit.
Poznámka: K identifikaci potenciální interakcí je třeba nahlédnout do SPC souběžně podávaných léčiv.
Laboratorní vyšetření
Údaje získané při používání COC prokázaly, že hormony používané v antikoncepčních přípravcích mohou ovlivnit výsledky některých laboratorních vyšetření, včetně biochemických parametrů jaterních funkcí, funkce štítné žlázy, nadledvinek a ledvin, sérových hladin (vazebných) proteinů, např. kortikosteroidy vázajícího globulinu a lipidové/lipoproteinové frakce, parametrů metabolismu glycidů a parametry koagulace a fibrinolýzy. Obecně platí, že změny zůstávají v rozmezí normálních hodnot. Není známo, do jaké míry tato zjištění platí i pro antikoncepci obsahující pouze progestogen.
(cs)
|