salt:hasText
| - Interakce spojené s valsartanem a hydrochlorothiazidem
Souběžné použití se nedoporučuje
Lithium
Během souběžného použití inhibitorů ACE a thiazidů, včetně hydrochlorothiazidu, bylo hlášeno reverzibilní zvýšení sérových koncentrací lithia a toxicity. Vzhledem k nedostatku zkušeností se souběžným použitím valsartanu a lithia se tato kombinace nedoporučuje. Je-li použití této kombinace nezbytné, doporučuje se pečlivé sledování sérových hladin lithia.
Souběžné použití vyžadující opatrnost
Jiná antihypertenziva
Kombinace valsartanu a hydrochlorothiazidu může zvyšovat účinky jiných antihypertenzních látek (například ACEI, beta-blokátorů, blokátorů vápníkových kanálů).
Presorické aminy (například noradrenalin, adrenalin)
Je možná snížená reakce na presorické aminy, ne však dostatečná na to, aby to vyloučilo jejich použití.
Nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID) včetně selektivních inhibitorů COX-2, kyseliny acetylsalicylové >3 g/d a neselektivních NSAID
NSAID mohou zeslabovat antihypertenzní účinek antagonistů angiotensinu II i hydrochlorothiazidu, pokud se podávají současně. Dále může souběžné užívání přípravku Valsacombi a nesteroidních protizánětlivých léků (NSAID) vést ke zhoršení renálních funkcí a zvýšení sérové hladiny draslíku. Proto se na počátku léčby doporučuje monitorování renálních funkcí, stejně jako dostatečná hydratace pacienta.
Interakce spojené s valsartanem
Souběžné použití, které se nedoporučuje
Diuretika šetřící draslík, doplňky draslíku, náhrady soli obsahující draslík a jiné látky, které mohou zvyšovat hladiny draslíku
Pokud je podávání léčivého přípravku, který ovlivňuje hladiny draslíku, v kombinaci s valsartanem
považováno za nezbytné, doporučuje se monitorování hladin draslíku v krevní plazmě.
Bez interakcí
Ve studiích lékových interakcí s valsartanem nebyly zjištěny žádné klinicky významné interakce mezi valsartanem a kteroukoli z následujících látek: cimetidin, warfarin, furosemid, digoxin, atenolol, indometacin, hydrochlorothiazid, amlodipin, glibenklamid. Digoxin a indometacin by mohly interagovat s hydrochlorothiazidovou složkou přípravku Valsacombi (viz interakce týkající se hydrochlorothiazidu).
Interakce spojené s hydrochlorothiazidem
Souběžné použití vyžadující opatrnost
Léčivé přípravky spojené se ztrátou draslíku a hypokalémií (například kaliuretická diuretika, kortikosteroidy, laxativa, ACTH, amfotericin, karbenoxolon, penicilin G, kyselina salicylová a její deriváty).
Pokud jsou tyto léčivé přípravky předepisovány spolu s kombinací s hydrochlorothiazid-valsartan, doporučuje se monitorování plazmatických hladin draslíku. Tyto léčivé přípravky mohou potencovat účinek hydrochlorothiazidu na sérový draslík (viz bod 4.4).
Léčivé přípravky, které mohou vyvolat torsades de pointes
Antiarytmika třídy Ia (například chinidin, hydrochinidin, disopyramid)
Antiarytmika třídy III (například amiodaron, sotalol, dofetilid, ibutilid)
Některá antipsychotika (například thioridazin, chlorpromazin, levomepromazin, trifluoperazin, cyamemazin, sulpirid, sultoprid, amisulprid, tiaprid, pimozid, haloperidol, droperidol)
Ostatní: (například bepridil, cisaprid, difemanil, erytromycin i.v., halofantrin, ketanserin, mizolastin, pentamidin, sparfloxacin, terfenadin, vinkamin i.v.).
Vzhledem k riziku hypokalemie je třeba hydrochlorothiazid podávat s opatrností, pokud je podáván souběžně s léčivými přípravky, které mohou vyvolat torsades de pointes.
Digitalisové glykosidy
Thiazidy indukovaná hypokalemie či hypomagnezemie se mohou objevit jako nežádoucí účinky zvyšující výskyt srdečních arytmií způsobených digitalisem.
Soli vápníku a vitamin D
Podávání thiazidových diuretik včetně hydrochlorothiazidu spolu s vitaminem D nebo solemi vápníku může potencovat vzestup sérových hladin vápníku.
Antidiabetika (perorální léčivé přípravky a insulin)
Léčba thiazidovými diuretiky může ovlivnit glukózovou toleranci. Může být nutná úprava dávek antidiabetik.
Metformin se má užívat s opatrností vzhledem k riziku laktátové acidózy vyvolané možným funkčním renálním selháním v souvislosti s hydrochlorothiazidem.
Beta-blokátory a diazoxid
Současné užívání thiazidových diuretik včetně hydrochlorothiazidu s beta-blokátory může zvýšit riziko hyperglykémie. Thiazidová diuretika včetně hydrochlorothiazidu mohou zvyšovat hyperglykemizující účinek diazoxidu.
Léčivé přípravky používané k léčbě dny (probenecid, sulfinpyrazon a alopurinol)
Může být zapotřebí úprava dávkování urikosurik, protože hydrochlorothiazid může zvyšovat sérové hladiny kyseliny močové. Může být nezbytné zvýšení dávkování probenecidu nebo sulfinpyrazonu. Současné podávání thiazidových diuretik včetně hydrochlorothiazidu může zvýšit výskyt reakcí z přecitlivělosti na alopurinol.
Anticholinergní látky (například atropin, biperiden)
Biologická dostupnost thiazidových diuretik může být zvýšena anticholinergními látkami, zřejmě v důsledku snížení gastrointestinální motility a rychlosti vyprazdňování žaludku.
Amantadin
Thiazidy včetně hydrochlorothiazidu mohou zvýšit riziko nežádoucích účinků amantadinu.
Pryskyřice cholestyramin a kolestipol
Absorpce thiazidových diuretik včetně hydrochlorothiazidu je zhoršena v přítomnosti pryskyřic s iontoměničovými vlastnostmi.
Cytotoxické látky (např. cyklofosfamid, metotrexát)
Thiazidy včetně hydrochlorothiazidu mohou snižovat renální exkreci cytotoxických léčivých přípravků a potencovat tak jejich myelosupresivní účinky.
Nedepolarizující periferní myorelaxancia (např. tubokurarin)
Thiazidy včetně hydrochlorothiazidu potencují účinek derivátů kurare.
Cyklosporin
Současná léčba cyklosporinem může zvýšit riziko hyperurikémie a komplikací typu dny.
Alkohol, anestetika a sedativa
Může dojít k potenciaci ortostatické hypotenze.
Methyldopa
Existují izolovaná hlášení výskytu hemolytické anémie u pacientů léčených současně methyldopou a hydrochlorothiazidem.
Karbamazepin
U pacientů užívajících hydrochlorothiazid současně s karbamazepinem může dojít k rozvoji hyponatrémie. Tito pacienti by měli být o možnosti vzniku hyponatrémie poučeni a měli by být odpovídajícím způsobem sledováni.
Jodové kontrastní látky
V případě diuretiky indukované dehydratace existuje zvýšené riziko akutního renálního selhání, zejména u vysokých dávek jodových látek. Před podáním by pacienti měli být rehydratováni.
(cs)
|