salt:hasText
| - Tento léčivý přípravek nemá být podáván těhotným ženám a nemá být podáván ženám ve fertilním věku, pokud to není nevyhnutelně nutné (tj. v situacích, kdy je jiná léčba neúčinná nebo není tolerována). Ženy ve fertilním věku musí během léčby užívat účinnou antikoncepci.
Riziko spojené s epilepsií a antiepileptiky obecně:
U potomků matek epileptiček užívajících v těhotenství jakoukoli antiepileptickou léčbu, bylo prokázáno 2 až 3násobné zvýšení rizika vzniku malformací oproti riziku v normální populaci (přibližně 3 %). Léčba kombinacemi antiepileptik může být spojena s vyšším rizikem vrozených malformací než monoterapie. Je tudíž důležité, aby byla praktikována monoterapie, kdykoli je to možné Mezi nejčastější malformace patří rozštěpy rtu, kardiovaskulární malformace a defekty neurální trubice.
Riziko spojené s podáváním valproátu sodného:
U potomků matek epileptiček léčených valproátem byla hlášena vyšší incidence vrozených vad, včetně hypospadie, obličejových dysmorfií, a rozštěpů rtu, v porovnání s ostatní antiepileptickou léčbou.
Abnormální výsledky těhotenství se zdají být spojeny s vyšší celkovou denní dávkou a velikostí jednotlivé dávky. Existuje důkaz, že vysoké plasmatické vrcholové hladiny a vysoké jednotlivé dávky jsou spojeny s defekty neurální trubice. Incidence defektů neurální trubice roste se vzrůstajícím dávkováním, zejména nad 1000mg/den.
Incidence defektů neurální trubice spojená s užíváním valproátu je 1-2%.
Pokud žena plánuje těhotenství, je třeba znovu zhodnotit nutnost antiepileptické terapie; dále je třeba zvážit podávání folátů (5mg kyseliny listové/den). Suplementace kyselinou listovou před otěhotněním může snížit incidenci defektů neurální trubice u potomků vysoce rizikových žen. Dále jsou vhodná příslušná prenatální vyšetření s ohledem na včasnou diagnostiku výše uvedených malformací.
V průběhu těhotenství by měl být valproát předepisován jako monoterapie, v co nejnižších účinných, rozdělených dávkách a pokud možno jako přípravky s prodlouženým uvolňováním.
Náhlé přerušení antiepileptické léčby může vést k znovuobjevení křečí, což může mít závažné následky jak pro matku, tak i pro plod. Z tohoto důvodu by nehledě na potenciální rizika neměla být antiepileptická léčba náhle přerušena.
Riziko pro novorozence:
Velmi vzácně byly zaznamenány případy hemorhagického syndromu u novorozenců matek užívajících valproát sodný během těhotenství. Tento hemorhagický syndrom souvisí s hypofibrinémií; byla zaznamenána i afibrinémie, která může skončit fatálně . U novorozenců je tedy třeba vyšetřit příslušné parametry: počet trombocytů, plazmatickou hladinu fibrinogenu, koagulační faktory a srážlivost.
Epidemiologické studie naznačují vztah mezi expozicí valproátu in utero a rizikem opožděného vývoje. Na rozvoji tohoto rizika se může podílet více faktorů, včetně epilepsie matky. Relativní podíl těchto faktorů nebo podíl antiepileptické léčby matky je však obtížné kvantifikovat.
Kojení:
Není důkaz pro tvrzení, že by matky užívající valproát sodný neměly kojit.
(cs)
|