salt:hasText
| - Diuretika
V případě, že je diuretikum přidáno k léčbě fosinoprilem sodným, je antihypertenzivní účinek zpravidla aditivní.
Pacienti, kteří již užívají diuretika, zejména užívají-li je krátkou dobu, a pacienti s intenzivním omezením příjmu soli v dietě nebo pacienti na dialýze mohou příležitostně být stiženi neúměrným poklesem krevního tlaku, obvykle během prvních hodin po obdržení první dávky fosinoprilu sodného. Možnost vzniku symptomatické hypotenze po podání fosinoprilu sodného lze minimalizovat vysazením diuretika před zahájením léčby fosinoprilem sodným (viz bod 4.4 a bod 4.2).
Potravinové doplňky obsahující draslík, diuretika šetřící draslík, náhražky soli obsahující draslík, případně jiné léčivé přípravky způsobující zvýšení sérového draslíku (například heparin) (viz bod 4.4 Hyperkalémie).
I když v klinických studiích obvykle zůstal sérový draslík v normě, u některých pacientů se vyskytla hyperkalémie. Mezi rizikové faktory vzniku hyperkalémie patří renální insuficience, diabetes melitus a současné užívání diuretik šetřících draslík (například spironolakton, triamteren nebo amilorid), potravinových doplňků obsahujících draslík, náhražek soli obsahujících draslík, případně jiných léčivých přípravků způsobujících zvýšení sérového draslíku (například heparin). Použití výše zmíněných produktů zejména u pacientů s poškozením renálních funkcí může vést k signifikantnímu zvýšení sérového draslíku. Proto pokud je indikováno současné podávání fosinoprilu sodného a těchto látek, musí se podávat opatrně, přičemž je nutné u pacienta často sledovat sérové hladiny draslíku.
Pokud je fosinopril sodný podáván v kombinaci s diuretikem způsobujícím ztrátu draslíku, může se diuretikem indukovaná hypokalémie zmírnit.
Lithium
Během souběžného podávání lithia s inhibitory ACE byl hlášen reverzibilní vzestup sérových koncentrací lithia a toxicity. Souběžné podávání thiazidových diuretik může zvyšovat riziko lithiové toxicity a zesilovat toxicitu lithia již zesílenou inhibitory ACE. Při souběžném podávání fosinoprilu sodného a lithia je nutná opatrnost a je doporučeno pravidelně sledovat sérové hladiny lithia (viz bod 4.4).
Nesteroidní antiflogistika (NSAIDs) včetně kyseliny acetylsalicylové v dávce >= 3 g/den
Trvalé podávání nesteroidních antiflogistik může snižovat antihypertenzní účinky inhibitorů ACE. Nesteroidní antiflogistika a inhibitory ACE mají aditivní účinek na vzestup sérového draslíku a jejich kombinace může vést ke zhoršení renálních funkcí. Tyto účinky jsou zpravidla reverzibilní. Zřídka může dojít k renálnímu selhání, a to zejména u pacientů s poškozenými renálními funkcemi, jako jsou například starší nebo dehydratovaní pacienti.
Bylo hlášeno, že indomethacin může snižovat antihypertenzní účinky jiných ACE inhibitorů, zejména v případech hypertenze s nízkými hladinami reninu.
Jiná antihypertenziva
Kombinace s jinými antihypertenzivy, jako jsou například betablokátory, methyldopa, antagonisté kalcia a diuretika, mohou zvyšovat antihypertenzivní účinky. Souběžné užívání s glycerol-trinitrátem a jinými nitráty či jinými vasodilatátory může dále snížit krevní tlak.
Tricyklická antidepresíva / antipsychotika / anestetika
Souběžné používání některých anestetik, tricyklických antidepresív a antipsychotik s inhibitory ACE může dále snížit krevní tlak (viz bod 4.4).
Sympatomimetika
Sympatomimetika mohou snižovat antihypertenzivní účinky inhibitorů ACE.
Antidiabetika
Epidemiologické studie naznačují, že souběžné podávání inhibitorů ACE a antidiabetik (inzuliny, perorální antidiabetika) může zvýraznit efekt snížení hladiny krevní glukosy a způsobit riziko hypoglykémie. K tomuto jevu může dojít pravděpodobněji během prvních týdnů kombinované léčby a u pacientů s poškozením ledvin.
Kyselina acetylsalicylová, trombolytika, betablokátory, nitráty
Fosinopril sodný může být používán souběžně s kyselinou acetylsalicylovou (v kardiologických dávkách), trombolytiky, betablokátory a/nebo nitráty.
Imunosupresiva, cytostatika, systémové kortikosteroidy nebo prokainarnid, alopurinol
Fosinopril sodný se v kombinaci s imunosupresivy a/nebo léky, které mohou způsobit leukopenii, nesmí podávat.
Alkohol
Alkohol zesiluje hypotenzní účinek fosinoprilu sodného.
Antacida
Antacida (například hydroxid hlinitý, hydroxid hořečnatý, simetikon) mohou narušit absorpci fosinoprilu sodného. Proto, pokud je takováto kombinace účinných látek indikována, musí mezi podáním přípravků uplynout nejméně dvě hodiny.
Interakce s laboratorními vyšetřeními
Fosinopril sodný může způsobovat falešně nízké stanovení sérové hladiny digoxinu při testech, které pro toto stanovení používají absorpci na aktivní uhlí. Místo toho lze použít jiné kity, které využívají metodu protilátkami potažené zkumavky.
Před vyšetřením příštitných tělísek se doporučuje léčbu fosinoprilem sodným na několik dnů přerušit.
(cs)
|