salt:hasText
| - Farmakoterapeutická skupina: cytostatika
ATC kód: L01BB05
Fludarabin Ebewe obsahuje fludarabin-fosfát (2F-Ara-AMP), ve vodě rozpustný fluoridovaný analog nukleotidu antivirové látky vidarabinu (Ara-A, 9-β-D-arabinofuranosyladenin), který je relativně rezistentní vůči deaminaci adenosindeaminázou.
Fludarabin-fosfát je rychle defosforylován na 2F-ara-A, který vstupuje do buněk a pak je fosforylován intracelulárně deoxycytidinkinázou na aktivní trifosfát, 2F-ara-ATP. Tento metabolit inhibuje ribonukleotidreduktázu, DNA polymerázu α/δ a ε, DNA primázu a DNA ligázu, a tím inhibuje syntézu DNA. Dále dochází k částečné inhibici RNA polymerázy II a k následnému snížení syntézy proteinů.
Přestože některé aspekty mechanismu účinku 2F-ara-ATP jsou ještě nejasné, předpokládá se, že vlivy na syntézu DNA, RNA a proteinů v souhrnu přispívají k inhibici buněčného růstu, dominantním faktorem je přitom inhibice syntézy DNA. Studie in vitro navíc prokázaly, že expozice CLL lymfocytů 2F-ara-A vyvolává apoptózu s rozsáhlou fragmentací DNA.
V klinické studii fáze III u pacientů s dříve neléčenou chronickou B lymfocytární leukemií bylo 195 pacientů léčeno fludarabinem a 199 pacientů chlorambucilem (40 mg/m2 každé 4 týdny).
Byla zaznamenána statisticky významně vyšší celková četnost remisí (61,1 % versus 37,6 %) a četnost kompletních odpovědí (19 % versus 3,4 %) po léčbě fludarabin-fosfátem v 1. linii ve srovnání s léčbou chlorambucilem. Doba trvání remise (19 měsíců versus 12,2 měsíců) a doba do progrese choroby (17 versus 13,2 měsíců) byla statisticky významně delší u léčby fludarabinem ve srovnání s chlorambucilem. Medián přežívání u pacientů v těchto dvou skupinách byl 56,1 měsíců při léčbě fludarabin-fosfátem a 55,1 měsíců při léčbě chlorambucilem, nebyl zjištěn statisticky významný rozdíl. Výskyt toxických účinků byl srovnatelný (89,7 % u fludarabin-fosfátu a 89,9 % u chlorambucilu). Zatímco rozdíl ve výskytu hematologických toxicit nebyl u obou léčebných skupin statisticky významný, u pacientů léčených fludarabin-fosfátem byl významně vyšší počet pacientů s toxickými účinky na leukocyty (p = 0,0054) a na lymfocyty (p = 0,0240), než u pacientů s chlorambucilem. Výskyt nauzey, zvracení a průjmu byl významně nižší u pacientů s fludarabin-fosfátem (p < 0,0001, p < 0,0001 a p = 0,0489) než u pacientů léčených chlorambucilem.
Také jaterní toxicita byla zaznamenána u významně nižšího počtu (p = 0,0487) pacientů ve skupině léčené fludarabin-fosfátem než ve skupině léčené chlorambucilem.
Pacienti, kteří zpočátku odpovídají na fludarabin-fosfát, mají naději, že budou na monoterapii fludarabin-fosfátem znovu odpovídat.
Randomizovaná studie porovnávající léčbu fludarabin-fosfátem s kombinací cyklofosfamid, adriamycin a prednisolon (CAP) u 208 pacientů s CLL (ve stádiu Binet B nebo C) přinesla následující výsledky u podskupiny 103 pacientů, kteří byli již dříve léčeni: vyšší celkovou četnost odpovědí a četnost kompletních odpovědí při léčbě fludarabin-fosfátem ve srovnání s CAP (45 % oproti 26 % a 13 % oproti 6 %); doba trvání odpovědi a celková doba přežívání byly podobné u léčby fludarabin-fosfátem i CAP. Během sledované doby léčby 6 měsíců byl počet úmrtí 9 (fludarabin-fosfát) oproti 4 (CAP).
Zpětné analýzy, ve kterých se použila data do 6 měsíců po začátku léčby, ukázaly v podskupině pacientů s již dříve léčeným stádiem Binet C rozdíl mezi křivkou přežívání pro fludarabin-fosfát a CAP ve prospěch CAP.
(cs)
|