salt:hasText
| - Ženy ve fertilním věku by měly konzultovat lékaře specialistu. V případě, že žena plánuje otěhotnět, je třeba přehodnotit potřebu antiepileptické léčby. Vzhledem k možnému výskytu křečí, které mohou mít závažné důsledky jak pro ženu, těhotenství i nenarozené dítě, je třeba se vyhnout náhlému přerušení antiepileptické léčby.
Riziko výskytu vrozených malformací se zvyšuje 2 až 3-násobně u potomků matek užívajících v těhotenství antiepileptickou léčbu ve srovnání s očekávanou incidencí v normální populaci, která je přibližně 3 %. Mezi nejčastější malformace patří rozštěpy rtu, kardiovaskulární malformace a defekty neurální trubice.
Existují i zprávy o fetálním hydantoinovém syndromu dětí, jejichž matky užívaly fenytoin, barbituráty, alkohol nebo trimetadion. Tento syndrom se projevuje jako prenatální růstová retardace, mikrocefalie a duševní retardace.
Léčba kombinacemi antiepileptik je spojována s vyšším rizikem výskytu vrozených malformací než je tomu u monoterapie, a proto má být monoterapie použita, kdykoliv je to možné.
Pokud se epileptické záchvaty objeví poprvé v těhotenství, nezahajuje se léčba fenytoinem.
Při léčbě těhotných žen s epilepsií je obzvláště vhodné pravidelné monitorování sérových hladin fenytoinu a EEG (zvláště mezi 20. a 40. dnem těhotenství), a dále po porodu.
U velké části pacientek dochází k nárůstu frekvence záchvatů v těhotenství vzhledem k narušené absorpci nebo metabolismu fenytoinu.
U dětí narozených matkám s epilepsií užívajících fenobarbital nebo fenytoin byly v prvních 24 hodinách po narození popsány koagulační poruchy. Je prokázáno, že vitamín K zabrání nebo upraví tuto poruchu a doporučuje se jeho podávání matkám před porodem a novorozenci po narození.
Během posledních dvou měsíců těhotenství se jako prevence osteomalacie podává vitamín D.
Fenytoin je vylučován do mateřského mléka, kde dosahuje 10-20% koncentrace v plazmě matky. Proto je třeba laktaci přerušit.
(cs)
|