salt:hasText
| - Přípravek má být používán se zvýšenou opatrností u pacientů s Raynaudovým syndromem, hemolytickou anemií, granulocytopenií, astma bronchiale a při deficitu enzymu glukózo-6-fosfátdehydrogenázy. Rovněž se doporučuje opatrnost u mužů s hypertrofií prostaty, protože mohou být predisponováni k retenci moči.
Zvýšená opatrnost se doporučuje u pacientů s poškozením jater, včetně akutní hepatitidy, při alkoholismu nebo u pacientů užívajících hepatotoxické léčivé přípravky. Užívání vyšších než doporučených dávek může vést k riziku závažného poškození jater. Nebezpečí předávkování je vyšší u pacientů s onemocněním jater. Při podávání paracetamolu pacientům s poškozením funkce jater a při dlouhodobé léčbě (10 dní a více) vysokými dávkami paracetamolu (více než 6 g) je nutno pravidelné monitorování funkce jater.
Při podávání vysokých dávek (nad 6 g denně, viz bod 4.9) je paracetamol hepatotoxický (viz bod 4.9). Jaterní poškození se však může vyvinout i při mnohem nižších dávkách, pokud spolupůsobí alkohol, induktory jaterních enzymů nebo jiné hepatotoxické látky (viz bod 4.5). Dlouhodobá konzumace alkoholu významně zvyšuje riziko hepatotoxicity paracetamolu. Nejvyšší riziko bylo zaznamenáno u chronických alkoholiků, kteří před použitím paracetamolu abstinují krátkodobě (12 h).
Pacienti mají být poučení, aby při léčbě PARALENEM GRIP CHŘIPKA A BOLEST nekonzumovali alkoholické nápoje.
Opatrnosti je třeba také u pacientů s poškozením ledvin. Při renální insuficienci je doporučeno prodloužit dávkovací interval (viz bod 4.2). Při dlouhodobé léčbě nelze vyloučit možnost poškození ledvin.
Pacienti mají být upozorněni, že nemají současně s užíváním přípravku PARALEN GRIP CHŘIPKA A BOLEST užívat jiné přípravky obsahující paracetamol, dekongestiva nebo jiné léky na chřipku a nachlazení.
Při terapii perorálními antikoagulancii a při současném dlouhodobém podávání vyšších dávek paracetamolu, zvláště v kombinaci s dextropropoxyfenem či kodeinem, je nutná kontrola protrombinového času.
Lékař nebo farmaceut by měl zkontrolovat, že pacient neužívá současně sympatomimeticky působící léky několika způsoby podání, např. perorálně a topicky (nosní, oční a ušní přípravky).
Při užívání tohoto přípravku je třeba vyhnout se nadměrnému příjmu kofeinu (např. v kávě, čaji a některých balených nápojích), který může vést k neklidu, nespavosti a tachykardii.
(cs)
|