salt:hasText
| - Související s perindoprilem
Nedoporučuje se současné podávání s následujícími přípravky:
Kalium šetřící diuretika, doplňky draslíku nebo náhrady soli obsahující draslík:
Ačkoli hladiny draslíku v séru zůstávají obvykle na normálních hodnotách, může se u některých pacientů léčených perindoprilem vyskytnout hyperkalemie. Kalium šetřící diuretika (např. spironolakton, triamteren nebo amilorid), doplňky draslíku nebo náhrady soli obsahující draslík mohou vést k signifikantnímu zvýšení hladiny draslíku v séru. Proto se nedoporučuje současné užívání perindoprilu s výše uvedenými léky (viz bod 4.4). Pokud je současné použití indikováno z důvodu prokázané hypokalemie, měly by být užívány s opatrností a s častým monitorováním hladiny draslíku v séru.
Lithium:
Při současném podávání s inhibitory ACE bylo hlášeno reverzibilní zvýšení sérových koncentrací lithia a jeho toxicity (závažná neurotoxicita). Kombinace perindoprilu s lithiem se nedoporučuje. Pokud je taková kombinace nezbytná, doporučuje se pečlivé monitorování hladiny lithia v séru (viz bod 4.4).
Estramustin :
Riziko zvýšení nežádoucích účinků, jako je angioneurotický edém (angioedém).
Kombinace vyžadující zvláštní opatrnost:
Nesteroidní antiflogistika (NSAID), včetně aspirinu ≥ 3 g/den:
Při současném podávání inhibitorů ACE a nesteroidních protizánětlivých léků (např. kyseliny acetylsalicylové v protizánětlivém dávkovacím režimu, COX-2 inhibitorů a neselektivních NSAIDs) může dojít k oslabení antihypertenzního účinku. Podávání nesteroidních antiflogistik spolu s inhibitory ACE může vést ke zvýšení rizika zhoršení funkcí ledvin, včetně možného akutního selhání ledvin a zvýšení draslíku v séru, především u pacientů s již existující sníženou funkcí ledvin. Kombinace by měla být podávána s opatrností, především u starších pacientů. Pacienti by měli být adekvátně hydratováni a mělo by být zváženo monitorování renálních funkcí po zahájení současného podávání a potom v pravidelných intervalech.
Antidiabetika (insulin, hypoglykemizující sulfonamidy):
Podávání inhibitorů ACE může zvýšit hypoglykemický efekt u diabetiků léčených insulinem nebo hypoglykemizujícími sulfonamidy. Vznik hypoglykemických epizod je velmi vzácný (je zde pravděpodobně zvýšení glukosové tolerance vedoucí k redukci požadavků na insulin).
Kombinace používané po pečlivém uvážení:
Diuretika:
U pacientů užívajících diuretika, zvláště trpí-li deplecí objemu a/nebo solí, může dojít po zahájení léčby inhibitorem ACE k nadměrnému poklesu krevního tlaku. Možnost hypotenzivního účinku může být snížena přerušením podávání diuretika, zvýšením objemu nebo užitím solí před zahájením léčby nízkými a postupně vzrůstajícími dávkami perindoprilu.
Sympatomimetika :
Sympatomimetika mohou snížit antihypertenzivní účinek inhibitorů ACE.
Zlato :
Nitritoidní reakce (symptomy zahrnují zčervenání obličeje, nauzeu, zvracení a hypotenzi) byly hlášeny vzácně u pacientů léčených injekčním zlatem (natrium-aurothiomalát) a současně inhibitorem ACE včetně perindoprilu.
Související s amlodipinem
Nedoporučuje se současné podávání s následujícími přípravky:
Dantrolen (infúze): U zvířat byla po podání verapamilu a intravenózního dantrolenu pozorována komorová fibrilace a kardiovaskulární kolaps ve spojení s hyperkalemií. Vzhledem k riziku hyperkalemie se doporučuje vyhnout se užití blokátorů kalciového kanálu, jako je amlodipin, u pacientů náchylných ke vzniku maligní hypertermie a při léčbě maligní hypertemie.
Současné užívání amlodipinu s grapefruitem či grapefruitovou šťávou není doporučeno, protože u některých pacientů může vést k vyšší biologické dostupnosti amlodipinu působící větší pokles krevního tlaku.
Kombinace vyžadující zvláštní opatrnost:
Inhibitory CYP3A4:
Současné podávání amlodipinu a silných nebo středně silných inhibitorů CYP3A4 (inhibitory proteáz, azolová antimykotika, makrolidy, jako je erythromycin nebo klarithromycin, verapamil nebo diltiazem) může významně zvýšit expozici amlodipinu. Klinický význam těchto farmakokinetických variací může být významnější u starších pacientů. Proto může být potřebné klinické monitorování a přizpůsobení dávky.
Induktory CYP3A4:
Nejsou dostupné údaje týkající se účinku induktorů CYP3A4 na amlodipin. Současné užívání induktorů CYP3A4 (např. rifampicin, hypericum perforatum) může snížit plasmatické koncentrace amlodipinu. Je třeba opatrnost při současném užití amlodipinu a induktorů CYP3A4.
Kombinace používané po pečlivém uvážení:
Účinek amlodipinu na jiné léčivé přípravky:
Antihypertenzivní účinek amlodipinu se sčítá s antihypertezivním účinkem jiných léčivých přípravků, které mají antihypertenzivní účinky.
V klinických studiích interakcí neovlivňoval amlodipin farmakokinetiku atorvastatinu, digoxinu, warfarinu nebo cyklosporinu.
Související s přípravkem Vidonorm
Kombinace vyžadující zvláštní opatrnost:
Baklofen. Zesílení antihypertenzivního účinku. Monitorování krevního tlaku a renálních funkcí, a v případě potřeby přizpůsobení dávky antihypertenziva.
Kombinace používané po pečlivém uvážení:
Antihypertenziva (jako beta-blokátory) a vazodilatancia:
Současné použití těchto látek může zvýšit hypotenzivní účinky perindoprilu a amlodipinu. Současné použití s nitroglycerinem a dalšími nitráty nebo jinými vasodilatancii může dále snížit krevní tlak, proto je nutná opatrnost.
Kortikosteroidy, tetrakosaktid: snížení antihypertenzivního účinku (retence solí a vody působením kortikosteroidů).
Alfa-blokátory (prazosin, alfuzosin, doxazosin, tamsulosin, terazosin): zvýšení antihypertenzivního účinku a zvýšené riziko ortostatické hypotenze.
Amifostin: může zesílit antihypertenzivní účinek amlodipinu.
Tricyklická antidepresiva / antipsychotika / anestetika: zvýšení antihypertenzivního účinku a zvýšené riziko ortostatické hypotenze.
(cs)
|