salt:hasText
| - Ramipril
Těhotenství
Použití ACE inhibitorů se nedoporučuje v prvním trimestru těhotenství (viz část 4.4). Použití ACE inhibitorů je kontraindikováno v druhém a třetím trimestru gravidity (viz část 4.3 a 4.4).
Epidemiologická evidence vztahující se k riziku teratogenicity po expozici ACE inhibitorům během prvního trimestru těhotenství nebyla průkazná, mírné zvýšení rizika ovšem nemůže být vyloučeno. Pokud není pokračování v léčbě ACE inhibitory považováno za nutné, u pacientek plánujících těhotenství by měla být zahájena léčba alternativními antihypertenzními léky s osvědčeným bezpečnostím profilem pro použití v těhotenství. Když se zjistí těhotenství, je třeba léčbu ACE inhibitory co nejdříve ukončit a, je-li potřeba, zahájit náhradní léčbu.
Prolongovaná expozice ACE inhibitorům v druhém a třetím trimestru může indukovat toxicitu u plodů (snížená funkce ledvin, oligohydramnióza, opoždění osifikace lbi) a novorozenců (novorozenecké selhání ledvin, hypotenze, hyperkalémie). (Viz také 5.3 „Předklinické údaje vztahující se k bezpečnosti přípravku“).
V případě prolongované expozice od druhého trimestru těhotenství, doporučují se ultrazvuková vyšetření funkce ledvin a lebky. Děti, jejichž matky byly léčeny ACE inhibitory, by měly být přísně sledovány kvůli hypotenzi (viz také část 4.3. a 4.4).
Hydrochlorothizaid
Zkušenost s hydrochlorothiazidy užívanými během těhotenství, zejména pak v prvním trimestru, je omezená. Studie na zvířatech jsou nedostatečné.
Hydrochlorithiazid prostupuje placentou. Vzhledem k farmakologickému mechanizmu akce hydrochlorothiazidu může jeho použití v druhém a třetím trimestru těhotenství způsobit plodově-placentární ischemii a tím plodové nebo novorozenecké komplikace jako je žloutenka, narušení elektrolytové rovnováhy nebo trombocytopenii. Hydrochlorothiazid by neměl být používán při gestačním edému, gestační hypetenzi nebo preeklampsii vzhledem k riziku sníženého plazmatického objemu a sníženého uteroplacentárního průtoku krve, aniž by měl příznivý vliv na průběh nemoci. Hydrochlorithiazid by neměl být používán pro léčbu esenciální hypertenze u těhotných žen, až na vzácné situace, kdy nemůže být použit jiný terapeutický postup.
Kojení
Ramipril H Actavis je v průběhu kojení kontraindikován.
Ramipril a hydrochlorothiazid se vylučují do mateřského mléka.
Ramipril a hydrochlorothiazid jsou vylučovány do mateřského mléka v takové míře, že účinky u kojených dětí jsou pravděpodobné, když se terapeutická dávka ramiprilu a hydrochlorothiazidu podává kojícím matkám. Jelikož nejsou k dispozici dostatečné údaje týkající se užívání ramiprilu během kojení (viz část 5.2) nedoporučuje se užívání ramiprilu a měla by být zahájena léčba alternativními antihypertenzními léky s lépe stanoveným bezpečnostním profilem pro použití během kojení, zejména při kojení novorozenců nebo nedonošených dětí.
Hydrochlorothiazid je vylučován do mateřského mléka. Thiazidy mohou u kojících žen způsobit pokles až potlačení tvorby mléka. Mohou se vyskytnout případy hypersenzitivity na sulfonamidové deriváty, hypokalémie a jádrového ikteru. Protože u obou léčivých látek existuje možnost závažných reakcí u kojených dětí, je nutné se rozhodnout, zda přerušit kojení nebo léčbu, přičemž je třeba vzít v úvahu důležitost léčby pro matku.
(cs)
|