salt:hasText
| - Lékové interakce s valganciklovirem
In-vivo lékové interakce s přípravkem VALCYTE dosud nebyly hodnoceny. Vzhledem k tomu, že se valganciklovir rychle a extenzivně metabolizuje na ganciklovir, předpokládá se, že lékové interakce s ganciklovirem budou stejné i pro valganciklovir.
Lékové interakce s ganciklovirem
Imipenem-cilastatin
U pacientů, kteří byli léčeni současně ganciklovirem a imipenem-cilastatinem, byly hlášeny křeče. Tyto léky není vhodné používat současně, pokud pozitivní přínos léčby nepřeváží možná rizika (viz bod 4.4).
Probenecid
Probenecid podávaný současně s perorálním ganciklovirem vede ke statisticky významnému snížení renální clearance gancikloviru (20 %), a tím ke statisticky významnému zvýšení expozice (40 %). Tyto změny jsou způsobeny mechanismem interakce zahrnujícím kompetici o renální tubulární sekreci. Proto mají být pacienti, kteří užívají současně probenecid a VALCYTE, pečlivě sledováni pro toxické účinky gancikloviru.
Zidovudin
Pokud je zidovudin podáván společně s perorálním ganciklovirem, může dojít k malému (17 %), ale statisticky významnému zvýšení AUC zidovudinu. Byl pozorován též trend ke snížení koncentrace gancikloviru, pokud byl podáván se zidovudinem, ale tento trend nedosáhl statistické významnosti. Jak zidovudin, tak i ganciklovir mohou vyvolat neutropenii a anémii, někteří pacienti nesnášejí současnou léčbu oběma přípravky v plné dávce (viz bod 4.4).
Didanosin
Bylo pozorováno, že plazmatické koncentrace didanosinu jsou trvale zvýšené při současném podávání gancikloviru v obou lékových formách (perorální i intravenózní). Při perorální dávce gancikloviru 3 g a 6 g/den bylo pozorováno zvýšení AUC didanosinu v rozmezí od 84 do 124 %, podobně po intravenózní dávce 5 mg a 10 mg/kg/den bylo pozorováno zvýšení AUC didanosinu v rozmezí od 38 do 67 %. Nebyl pozorován žádný klinicky signifikantní účinek na koncentraci gancikloviru. U pacientů je proto nutno pečlivě sledovat výskyt projevů toxicity didanosinu (viz bod 4.4).
Mofetil-mykofenolát
Na základě výsledků studie s jednorázovým podáním doporučené dávky perorálního mofetil- mykofenolátu (MMF) a intravenózního gancikloviru při známém vlivu renálního poškození na farmakokinetiku MMF a gancikloviru lze předpokládat, že současné podávání těchto dvou léků (které mají schopnost soutěžit o renální tubulární sekreci) povede ke zvýšení fenolového glukuronidu mykofenolové kyseliny (MPAG) a koncentrace gancikloviru. Nepředpokládá se žádná závažná alterace farmakokinetiky mykofenolové kyseliny (MPA), a tak není potřeba upravovat dávky MMF. U pacientů s poškozením renálních funkcí, kterým je podáván současně MMF s ganciklovirem, je nutno dodržovat doporučení pro dávkování gancikloviru a tito pacienti mají být pečlivě monitorováni. Vzhledem k tomu, že jak MMF, tak ganciklovir mohou vyvolat neutropenii a leukopenii, mají být pacienti pečlivě sledováni z důvodu zvýšené toxicity.
Zalcitabin
Žádné klinicky signifikantní farmakokinetické změny při současném podávání gancikloviru a zalcitabinu nebyly pozorovány. Valganciklovir stejně jako zalcitabin má schopnost navodit periferní neuropatii a pacienti mají být proto monitorováni s ohledem na tuto skutečnost.
Stavudin
Žádné klinicky signifikantní interakce při současném podávání gancikloviru a stavudinu nebyly pozorovány.
Trimetoprim
Žádné klinicky signifikantní farmakokinetické interakce při současném podávání perorálního gancikloviru a trimetoprimu nebyly pozorovány. Existuje však určitá možnost zesílení toxicity, neboť je u obou léčiv znám jejich myelosupresivní účinek; proto je současné podávání obou léků možné jen pokud možný pozitivní přínos léčby převáží její možná rizika.
Další antiretrovirové léky
V klinicky relevantních koncentracích je nepravděpodobná existence synergického či antagonistického účinku na inhibici HIV v přítomnosti gancikloviru či na CMV v přítomnosti různých antiretrovirových léků. Metabolické interakce, například s inhibitory proteáz a nenukleosidovými inhibitory reverzní transkriptázy (NNRTI), nejsou pravděpodobné z důvodu neúčasti enzymů systému P450 v metabolizmu valgancikloviru i gancikloviru.
Další možné lékové interakce
Toxicita může být vyšší v případě, že je valganciklovir podáván současně či bezprostředně před či po podání jiných léků, které inhibují replikaci rychle se dělících buněčných populací, jak je tomu v kostní dřeni, varlatech a germinálních vrstvách kůže a sliznici trávicího ústrojí. Příklady těchto druhů léků jsou: dapson, pentamidin, flucytosin, vinkristin, vinblastin, adriamycin, amphotericin B, kombinace trimethoprim/sulfonamid, nukleosidová analoga a hydroxyurea.
Vzhledem k tomu, že je ganciklovir vylučován ledvinami (viz bod 5.2), může být jeho toxicita zvýšena také při současném podávání valgancikloviru s léky, které mohou snižovat renální clearance gancikloviru a zvyšovat tak jeho expozici. Renální clearance gancikloviru může být inhibována dvěma mechanismy: (a) nefrotoxicitou, která je zapříčiněna látkami jako je např. cidofovir a foskarnet, anebo (b) kompetitivní inhibicí aktivní tubulární sekrece v ledvině způsobené např. nukleosidovými analogy.
Současné podávání valgancikloviru s těmito léky je proto zapotřebí pečlivě zvažovat a přistoupit k němu jen pokud možný přínos léčby převáží její možná rizika (viz bod 4.4).
(cs)
|