salt:hasText
| - Vzhledem k primárnímu účinku kvetiapinu na centrální nervovou soustavu je třeba zvláštní opatrnosti při podávání kvetiapinu v kombinaci s jinými léky působícími na CNS a s alkoholem.
Cytochrom P450 (CYP) 3A4 je enzym, který je v prvé řadě odpovědný za metabolismus kvetiapinu zprostředkovaný cytochromem P450. V interakční studii se zdravými dobrovolníky způsobilo konkomitantní podávání kvetiapinu (dávkování s 25 mg) s ketokonazolem, inhibitorem CYP3A4, pěti až osminásobné zvýšení AUC kvetiapinu. Na základě tohoto je konkomitantní použití kvetiapinu s inhibitory CYP3A4 kontraindikováno. Rovněž se nedoporučuje užívat kvetiapin spolu s grepovou šťávou.
V klinickém hodnocení u pacientů s opakovanými dávkami pro stanovení farmakokinetiky kvetiapinu podávaného před léčbou a v průběhu léčby karbamazepinem (známý induktor jaterních enzymů) zvýšilo současné podávání karbamazepinu signifikantně clearance kvetiapinu. Toto zvýšení clearance snížilo systémovou dostupnost kvetiapinu (měřeno jako AUC) na průměrně 13 % dostupnosti při podávání kvetiapinu samotného, ačkoli u některých pacientů byl pozorován větší účinek. V důsledku této interakce se mohou vyskytnout nižší plazmatické koncentrace, a účinnost kvetiapinu může být ovlivněna.
Souběžné podávání kvetiapinu s dalším mikrosomálním induktorem enzymů – fenytoinem – také vedlo ke zvýšení clearance kvetiapinu o přibližně 450%. Pacienti léčení induktory jaterních enzymů smí být léčeni kvetiapinem pouze za předpokladu, že prospěch této léčby převáží riziko z přerušení léčby induktorem jaterních enzymů. Je důležité, aby jakákoli změna v léčbě induktory jaterních enzymů byla postupná. Pokud je to nutné, lék může být nahrazen jiným, který jaterní enzymy neindukuje (např. valproát sodný, viz bod 4.4.).
Farmakokinetika kvetiapinu nebyla významně změněna při současném užívání antidepresiva imipraminu (známý CYP2D6 inhibitor) a fluoxetinu (známý CYP3A4 a CYP2D6 inhibitor).
Farmakokinetika kvetiapinu nebyla významně změněna při současném užívání antipsychotika risperidonu a haloperidolu. Přesto současné užívání s thioridazinem vyvolalo zvýšení plazmatické clearance kvetiapinu o přibližně 70%.
Farmakokinetika kvetiapinu nebyla významně změněna při současném užívání s cimetidinem.
Farmakokinetika lithia nebyla významně změněna při současném užívání s kvetiapinem.
Farmakokinetika valproátu sodného a kvetiapinu nebyla klinicky významně změněna při současném užívání.
S léky běžně užívanými při kardiovaskulárních onemocněních nebyly žádné interakční studie prováděny.
Opatrnost je třeba při podávání kvetiapinu s přípravky, které vyvolávají elektrolytovou dysbalanci nebo prodlužují QT interval.
(cs)
|