salt:hasText
| - U t e r a p e u t i c k é aplikace lithia se denní dávky pohybují od 1,2 do 1,8 g. U akutní léčby by se hodnoty lithaémie měly pohybovat v optimálním rozmezí 0,8 - 1,2 mmol/l. Před zahájením aplikace lithia se doporučuje vyšetření renálních funkcí, FW, EKG a funkce štítné žlázy. Samotná aplikace by se měla zahájit a dále probíhat pozvolným zvyšováním dávky za současné kontroly lithaémie až po dosažení výše uvedené optimální hladiny. Po dosažení stabilní hladiny je postačující za pokračujícího léčení kontrolovat hladinu v měsíčních intervalech. Zpravidla se tato hladina dosáhne u dávky 0,9 - 1,5 g denně, jenom výjimečně je nutno zvyšovat denní dávku nad 1,8 g.
Krev k vyšetření hladiny lithia se odebírá za 12 hodin po posledním užití lithia.
U pacientů starších, pacientů s onemocněním orgánů, nebo i u pacientů, kteří dané dávky tolerují hůř, je možné připustit i snížení dávky tak, aby se hladina lithaémie pohybovala kolem 0,7 mmol/l, i když to může způsobit snížení pravděpodobnosti nástupu terapeutického účinku. Za nedostatečné tolerance je někdy možné pokusit se zmírnit nepříznivé efekty rozdělením denní dávky do několika dílčích dávek a užívat je současně se stravou. Vzhledem k nástupu účinku lithia až kolem desátého dne aplikace, doporučuje se především u těžkých stupňů mánie (s výraznými poruchami chování) na začátku léčby současně podávat neuroleptika, nebo benzodiazepiny.
Pozitivní účinek lithia v akutní fázi onemocnění v značné míře pomáhá predikovat i příznivý výsledek profylaktické aplikace.
U p r o f y l a k t i c k é aplikace lithia se účinek rozvíjí až po 6 - 12 měsících soustavné aplikace. Denní dávky této indikace jsou nižší než u akutní mánie, pohybují se mezi 0,9 až 1,2 g denně a hladiny lithaémie by měly dosahovat 0,4 - 0,8 mmol/l. Frekvence kontrol lithaémie při dostatečně stabilizovaných hodnotách se mohou snížit během tří měsíců na jednu.
Krev pro vyšetření hladiny lithia se odebere jako v předchozím případu za 12 hodin po posledním užití lithia.
(cs)
|