salt:hasText
| - Těhotenství
Flupentixol by neměl být podáván během těhotenství, pokud očekávaný přínos takové léčby pro pacientku nepřeváží možné riziko pro plod.
U novorozenců, jejichž matky byly léčeny neuroleptiky v pozdní fázi těhotenství nebo v období porodu, se mohou projevit známky intoxikace: letargie, třes, nadměrná dráždivost a mohou mít nízké skóre podle Apgarové.
Reprodukční studie flupentixolu u zvířat neprokázaly zvýšené riziko poškození plodu, ani nebyla jinak negativně ovlivněna reprodukce.
U novorozenců, kteří byli během třetího trimestru těhotenství vystaveni vlivu antipsychotik (včetně flupentixolu), existuje riziko nežádoucích účinků včetně extrapyramidových příznaků a/nebo příznaků z vysazení. Tyto příznaky se mohou lišit v délce trvání i v závažnosti. Byly hlášeny případy agitovanosti, hypertonie, hypotonie, tremoru, somnolence, respirační tísně nebo poruch příjmu potravy. Proto by novorozenci měli být pečlivě monitorováni.
Kojení
Flupentixol se vylučuje do mateřského mléka v nízkých koncentracích. Při užití terapeutických dávek je ovlivnění kojence nepravděpodobné. Dávka požitá kojencem při kojení je nižší než 0,5 % dávky podané matce, vztaženo k hmotnosti (v mg/kg). Je tedy možné, aby kojící matka pokračovala v léčbě, pokud je to z klinického hlediska nutné. Doporučuje se však pečlivě sledovat kojence, zvláště během prvních 4 týdnů po narození.
(cs)
|