salt:hasText
| - Varování
Prodloužení QT intervalu:
Sulpirid může vyvolat na dávce závislé prodloužení QT intervalu (viz bod 4.8). Tento efekt je známý tím, že zvyšuje riziko závažných ventrikulárních arytmií, jako např. torsade de pointes.
Před léčbou, a dále pokud možno podle pacientova klinického stavu, je doporučeno monitorovat faktory, které mohou zvyšovat výskyt těchto poruch rytmu, jako např.:
bradykardie se srdeční frekvencí nižší než 55 tepů za minutu,
porucha rovnováhy elektrolytů, zejména hypokalémie,
vrozené prodloužení QT intervalu,
současná léčba přípravky, které mohou vyvolat bradykardii (< 55/min), hypokalémii, sníženou intrakardiální vodivost nebo prodloužení QT intervalu (viz bod 4.5).
Cévní mozková příhoda:
V randomizovaných placebem kontrolovaných klinických studiích prováděných u populace pacientů s demencí a léčených některými atypickými antipsychotiky, byl pozorován 3násobný nárůst rizika cerebrovaskulárních příhod. Mechanismus takového nárůstu rizika není znám. Nárůst rizika spojený s jinými antipsychotiky nebo jinou populací pacientů nelze vyloučit. Sulpirid by měl být podáván se zvláštní opatrností u pacientů s rizikem cévní mozkové příhody.
Stejně jako u ostatních neuroleptik se může vyskytnout neuroleptický maligní syndrom, který může být potenciálně fatální komplikací, charakterizovaný hypertermií, svalovou rigiditou a autonomní dysfunkcí. V případě výskytu hypertermie neznámého původu by mělo být podávání sulpiridu přerušeno.
Je-li podání neuroleptik pacientům s Parkinsonovou chorobou nezbytné, lze sulpirid užít, ale je nutno dbát zvýšené pozornosti.
Je zapotřebí se vyhnout konkomitantnímu podávání s ostatními antipsychotiky.
U dětí nebyla bezpečnost a účinnost sulpiridu důkladněji zkoumána.
Starší pacienti s demencí:
U starších pacientů s psychózami v souvislosti s demencí, kteří jsou léčeni antipsychotiky, se vyskytuje vyšší riziko úmrtí. Na základě výsledků ze 17 placebem kontrolovaných klinických hodnocení (střední doba trvání byla 10 týdnů) je riziko úmrtí vyšší především u pacientů užívajících atypická psychotika, a to 1,6 až 1,7krát v porovnání s pacienty ze skupiny, které bylo podáváno placebo. V průběhu typické 10 týdnů trvajícího kontrolovaného klinického hodnocení byl počet úmrtí u léčených pacientů přibližně 4,5 % ve srovnání s 2,6 % v placebo skupině. Ačkoli příčiny úmrtí v klinických studiích s atypickými antipsychotiky byly různé, většina z nich souvisela s kardiovaskulárním selháním (např. selhání srdce, náhlé úmrtí) nebo s infekcí (např. pneumonie). Pozorovací studie naznačují, že léčba konvenčními antipsychotiky může zvyšovat mortalitu podobně jako léčba atypickými antipsychotiky.
Není zřejmé, v jakém rozsahu lze přisoudit zvýšenou úmrtnost zjištěnou v pozorovacích studiích účinkům antipsychotik nebo naopak jiným charakteristikám pacientů.
Žilní tromboembolismus:
V souvislosti s užíváním antipsychotik se vyskytly případy žilního tromboembolismu (VTE). Vzhledem k tomu, že u pacientů léčených antipsychotiky jsou často přítomny získané rizikové faktory pro VTE, měly by být před i během léčby Dogmatilem tyto rizikové faktory rozpoznány a následně by měla být uplatněna preventivní opatření.
Upozornění
- U pacientů léčených atypickými antipsychotiky byla hlášena hyperglykémie, proto by u pacientů se stanovenou diagnózou diabetes mellitus nebo s rizikovými faktory diabetu, kterým je indikován sulpirid, měla být sledována glykémie.
- V případě renální insuficience by dávka měla být snížena (viz bod 4.2).
- Neuroleptika mohou snižovat epileptogenní práh a bylo hlášeno několik případů křečí (viz bod 4.8). Proto by pacienti s epilepsií v anamnéze měli být během léčby sulpiridem pečlivě monitorováni.
- U starších pacientů by měl být sulpirid stejně jako ostatní neuroleptika užíván se zvláštní opatrností (viz bod 4.2 Dávkování a způsob podání).
- U pacientů agresivních nebo agitovaných s impulzivním chováním lze sulpirid podávat spolu se sedativy.
- Při podávání antipsychotik včetně přípravku Dogmatil byla hlášena leukopenie, neutropenie a agranulocytóza. Příznakem dyskrazie krve mohou být nevysvětlené infekce nebo horečka, které vyžadují okamžité hematologické vyšetření.
- Při náhlém vysazení antipsychotických léků byly popsány příznaky, které zahrnují nauzeu, zvracení, zvýšené pocení nebo nespavost. Mohou se také znovu objevit psychotické příznaky a mimovolní pohyby (jako například akatizie, dystonie a dyskinezie). Doporučuje se proto vysazovat lék postupně.
Tvrdé tobolky 50 mg, tablety 200 mg:
Tyto léčivé přípravky obsahují monohydrát laktosy. Pacienti se vzácnými dědičnými problémy s intolerancí galaktózy, nedostatkem laktázy nebo malabsorpcí glukózy a galaktózy by tento přípravek neměli užívat.
(cs)
|