Z předklinických údajů vyplývá, že hlavním rizikem u lidí je na základě farmakologických studií bezpečnosti, toxicity při podávání opakovaných dávek, genetické toxicity nebo reprodukční toxicity nefrotoxicita a ototoxicita. Ve studiích toxicity při podávání opakovaných dávek jsou cílovými orgány toxického působení ledviny a vestibulokochleární funkce. Toxické účinky jsou obecně pozorovány při vyšších systémových koncentracích tobramycinu, než které jsou dosahovány při inhalaci doporučených klinických dávek.
Nebyly provedeny žádné studie reprodukční toxicity tobramycinu podávaného v inhalační formě, studie provedené u zvířat však zjistily, že podkožní podání dávek 100 mg/kg denně u potkanů a maximální tolerované dávky 20 mg/kg denně u králíků nebylo v průběhu organogeneze teratogenní. Teratogenní účinky vyšších parenterálních dávek králíkům nebylo možno hodnotit, protože vedly k projevům toxicity u březích samic a k potratu.
Na základě dostupných údajů získaných u zvířat není možno riziko toxického působení (například ototoxicitu) při prenatální expozici vyloučit.
(cs)