salt:hasText
| - Po uvedení na trh byly hlášeny případy předávkování zejména v kombinaci s alkoholem a/nebo jinými léčivy.
Nejčastěji hlášenými nežádoucími účinky hlášenými při předávkování byly: tachykardie, změny úrovně vědomí (od somnolence po koma), mydriáza, křeče a zvracení. Dalšími hlášenými nežádoucími účinky byly: změny v elektrokardiogramu (např. prodloužení QT intervalu, raménková blokáda, QRS prodloužení), ventrikulární tachykardie, bradykardie, hypotenze, vertigo a smrt.
Publikované retrospektivní studie uvádějí, že předávkování venlafaxinem může být spojeno s vyšším rizikem úmrtí v porovnání s antidepresivy SSRI, ale s nižším rizikem než je u tricyklických antidepresiv. Epidemiologické studie prokázaly, že pacienti léčení venlafaxinem mají vyšší riziko suicidií než pacienti léčení SSRI. Není jasné, do jaké míry může být toto zjištění vyššího rizika úmrtí přisuzováno toxicitě venlafaxinu při předávkování a do jaké míry toto naopak souvisí s některými charakteristikami pacientů užívajících venlafaxin. Venlafaxin má být předepisován v co nejmenších množstvích v souladu se správným léčebným postupem, aby se snížilo riziko předávkování.
Doporučená léčba
Doporučují se obecná podpůrná a symptomatická opatření, monitorování srdeční akce a životních funkcí.Pokud existuje riziko aspirace, není doporučeno vyvolávat zvracení.
Výplach žaludku může být indikován, pokud je proveden brzy po užití nebo u symptomatických pacientů. Podání aktivního uhlí může také omezit absorpci léčivé látky.
Forsírovaná diuréza, dialýza, hemoperfúze ani výměnná transfuze nebudou pravděpodobně úspěšné. Žádná specifická antidota venlafaxinu nejsou známa.
(cs)
|