salt:hasText
| - Dávkování
Dávka anti-D imunoglobulinu by měla být stanovena podle hladiny vystavení Rh(D)-pozitivním červeným krvinkám a založena na znalosti že 0,5 ml Rh(D)-pozitivních červených krvinek nebo l ml Rh(D)- pozitivní krve se neutralizuje přibližně 10 mikrogramy (50IU) anti-D imunoglobulinem.
Následující dávkování jsou doporučena na základě zkušeností získaných v průběhu klinických studií prováděných s přípravkem Rhophylac.
Detaily specifických studií viz bod 5.1.
Je však také třeba brát v úvahu dávku a dávkovací schéma pro lidský anti-D imunoglobulin k intramuskulárnímu a intravenóznímu podání doporučené v jiných oficinálních směrnicích pro použití.
Prevence Rh(D) imunizace u Rh(D)-negativních žen.
- Prenatální profylaxe : Doporučena je jednorázová dávka 300 mikrogramů (1500 IU) podaná intravenózní nebo intramuskulární injekcí.
- Plánovaná prenatální profylaxe:
Jednotlivá dávka 300 mikrogramů 28.-30. týden těhotenství.
- Prenatální profylaxe po komplikacích v těhotenství:
Jednotlivá dávka 300 mikrogramů by měla být podána co nejdříve je to možné a během 72 hodin a jestliže je to nutné, tak by měla být opakována v 6-12 týdenních intervalech během těhotenství.
Postnatální profylaxe: Pro intravenózní podání je dostatečná dávka 200 mikrogramů (1000 IU). Pokud je přípravek podáván intramuskulárně, doporučuje se aplikovat 200 mikrogramů (1000 IU) až 300 mikrogramů (1500 IU).
Postnatální použití přípravku by mělo být podáno matce co nejdříve, během 72 hodin po porodu Rh(D) positivního (D,Dslabé ,Dčástečné) dítěte. Jestliže uplynulo více než 72 hodin, přípravek by měl být podán co nejdříve jak je to možné.
Poporodní dávka musí být podána, i když byla prenatální dávka podána před porodem a i když zbytková aktivita prenatální profylaxe byla prokázána v séru matky.. Pokud existuje podezření, že došlo k rozsáhlejšímu feto-maternálnímu krvácení (většímu než 4 ml (0.7% - 0.8% žen), např. při anémii plodu nebo intrauterinní smrti plodu, měl by být jeho rozsah stanoven vhodnou metodou, např. Kleihauer-Betkovým vymývajícím testem ke zjištění fetálního HbF nebo průtokovou cytometrií, které specificky identifikuje Rh(D)-positivní buňky. Měly by být podány doplňkové dávky anti-D imunoglobulinu (10 mikrogramů nebo 50IU) na 0,5 ml červených krvinek plodu).
Inkompatibilní transfúze červených krvinek (RBCs)
Doporučená dávka je 20 mikrogramů (100 IU) anti-D imunoglobulinu na 2 ml transfundované Rh(D)-pozitivní krve, nebo na 1 ml RBC koncentrátu. Vhodná dávka se určí v konzultaci s odborníkem na transfúzi krve. Následné testy na Rh(D) pozitivní RBC se provádí každých 48 hodin a další anti D imunoglobulin se podává až do odstranění všech Rh(D) pozitivních RBC z krevního oběhu. Maximální dávka 3000 mikrogramů (15.000 IU) je dostačující v případě rozsáhlejších inkompatibilních transfúzí. Nezáleží na tom, zda byl objem transfúze větší než 300 ml Rh(D)-pozitivní krve.
Doporučuje se intravenózní podání , kterým se dosáhne okamžitě adekvátních hladin v plazmě.
Pokud se podává intramuskulární injekcí , měl by se velký objem podávat po dobu několika dnů.
Způsob podání
K intravenóznímu podání pomalou injekcí.
Je-li požadován větší objem (>2 ml dětem nebo >5 ml dospělým) a podáván intramuskulární injekcí, doporučuje se podávání rozdělených dávek na různých místech vpichu.
Pokud je intramuskulární podání kontraindikováno (poruchy krvácivosti), podává se přípravek Rhophylac intravenózně.
(cs)
|