salt:hasText
| - Neklinická data získaná z konvenčních studií bezpečnostní farmakologie, toxicity při opakovaném podání, genotoxicity, karcinogenního potenciálu a ze studií reprodukční toxicity neodhalila v rámci cílové populace žádné zvláštní riziko pro člověka.
Akutní toxicita:
Ve studiích na zvířatech byla toxicita pozorována pouze při vysokých dávkách. Ve studiích akutní toxicity prováděných na hlodavcích byl medián letální dávky anastrozolu při perorálním podání větší než 100 mg/kg/den a při intraperitoneální aplikaci větší než 50 mg/kg/den. Ve studii akutní toxicity při perorálním podání u psů byl medián letální dávky větší než 45 mg/kg/den.
Chronická toxicita:
Ve studiích na zvířatech byly nežádoucí vedlejší účinky pozorovány pouze při vysokých dávkách.
Studie na toxicitu po opakovaném podávání se prováděly na potkanech a na psech. Ve studiích na toxicitu nebyly nalezeny koncentrace anastrozolu, které by neměly žádný toxický účinek. Účinky, které byly pozorovány při nízkých (1 mg/kg/den) a středních (pes 3 mg/kg/den; potkan 5 mg/kg/den) dávkách, souvisely buď s farmakologickými vlastnostmi anastrozolu nebo s jeho schopností indukovat enzymy, tyto účinky nebyly doprovázeny signifikantními toxickými nebo degenerativními změnami.
Mutagenicita:
Genetické toxikologické studie s anastrozolem prokázaly, že se nejedná o mutagenní ani klastogenní látku.
Reprodukční toxikologie:
Ve studii fertility byl odkojeným potkanům - samcům podáván perorálně anastrozol v dávce 50 nebo 400 mg/l v pitné vodě po dobu 10 týdnů. Naměřené střední hodnoty plazmatických koncentrací byly 44,4 (± 14,7) ng/ml, respektive 165 (± 90) ng/ml. Ukazatele páření byly negativně ovlivněny u obou dávek (skupin), zatímco snížení plodnosti bylo zřejmé pouze u dávky 400 mg/l. Toto snížení bylo přechodné, neboť všechny parametry páření a plodnosti byly po 9týdenním období bez léčby podobné jako v kontrolní skupině.
Perorální podání anastrozolu samicím potkanů vedlo při dávce 1 mg/kg/den k vysokému výskytu neplodnosti a při dávce 0,02 mg/kg/den ke zvýšenému počtu pre-implantačních potratů. K těmto účinkům docházelo v klinicky relevantních dávkách. Nelze vyloučit takový účinek u člověka. Tyto účinky souvisí s farmakologickým účinkem látky a zcela vymizely během 5týdenního období, kdy byla látka vysazena.
Perorální podání anastrozolu březím samicím potkanů a králíků nezpůsobilo žádné teratogenní účinky v dávkách až do dávek 1 mg/kg/den u potkanů a do dávek 0,2 mg/kg/den u králíků. Pozorované účinky (zvětšení placenty u potkanů a potraty u králíků) souvisely s farmakologickým účinkem látky.
Přežívání mláďat potkanů bylo negativně ovlivněno při podávání anastrozolu samicím v dávkách 0,02 mg/kg/den a vyšších (od 17. dne březosti do 22. dne po vrhu). Tato zjištění souvisejí s farmakologickým účinkem anastrozolu na průběh vrhu. Nebyly pozorovány nežádoucí účinky na chování a reprodukční schopnosti první generace mláďat, které by mohly souviset s podáváním anastrozolu březí samici.
Karcinogenita:
Výsledky dvouleté studie karcinogenity u potkanů ukázaly zvýšený výskyt jaterních neoplazmat a děložních stromálních polypů u samic a thyroidních adenomů u samců pouze při vysokých dávkách (25 mg/kg/den). Tyto změny byly zjištěny při dávkování, které 100krát převyšuje expozici ve srovnání s terapeutickou dávkou u lidí, a z toho důvodu se nepředpokládá klinická závažnost při podávání anastrozolu lidem.
Výsledky dvouleté studie onkogenicity u myší prokázaly vznik benigních ovariálních tumorů a změny ve výskytu lymforetikulárních neoplazmat (méně histiocytárních sarkomů u samic a více úhynů jako důsledek tvorby lymfomů). Tyto nálezy jsou pokládány za druhově specifické projevy inhibice aromatázy u myší a nejsou klinicky relevantní pro léčbu lidí anastrozolem.
(cs)
|